SON DAKİKA... Merkez Bankası'ndan Yeni Faiz İndirimi Hamlesi

Merkez Bankası tarafından yeni faiz indirimi kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Alınan karara göre TCMB; reeskont ve avans işlemlerinde uygulanan faiz oranını düşürdü. Resmi Gazete'de yayımlanan kararın ayrıntıları haberimizde.

EKONOMİ 21.12.2019 - 10:08 15.07.2021 - 00:11 SERHATMEDYA

Merkez Bankası tarafından yeni faiz indirimi kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Alınan karara göre TCMB; reeskont ve avans işlemlerinde uygulanan faiz oranını düşürdü. Resmi Gazete'de yayımlanan kararın ayrıntıları haberimizde.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Merkez Bankası'nın yeni faiz indirimi kararı yayımlandı.21 Aralık tarihinde, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca, Reeskont ve Avans İşlemlerinde Uygulanacak Yıllık Faiz Oranları Hakkında Tebliğ" başlığıyla yayımlanan kararda yer alan reeskont ve avans işlemlerine dair faiz oranları düzenlemesi şu şekilde;MERKEZ BANKASI'NDAN YENİ FAİZ İNDİRİMİ KARARITürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından alınan kararın dolar kurunda son dönemlerde yaşanan hareketliliğin azalması adına alındı. Merkez Bankası'nın reeskont ve avans işlemlerinde uygulanan faiz oranlarına dair düzenlemesinde; Reeskont faiz oranı yüzde 17,25'ten yüzde 12,75'e, Avans faiz oranı ise yüzde 18,25'den yüzde 13,75'e düşürüldü. TCMB'nin faiz oranlarına dair bu hamlesi ie Türk Lirası'na olan talebin artmasını hedefliyor. "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca, Reeskont ve Avans İşlemlerinde Uygulanacak Yıllık Faiz Oranları Hakkında Tebliğ"  Başlığıyla Yayımlanan O KararTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından: Bankamızca, vadesine en çok 3 ay kalan senetler karşılığında yapılacak reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranı yıllık yüzde 12,75, avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranı ise yıllık yüzde 13,75 olarak tespit edilmiştir. Belirlenen bu oranlar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde dolar kurunda yaşanan hareketlilik ve son ayların en yüksek seviyesinin ardından politika faiz oranlarında güncelleme yapmıştı. Merkez Bankası'nın o hamlesinde Politika Faiz Oranları yüzde 14'den yüzde 12'ye indirilmişti.Ekonomi Gelişmelerini Takip Etmen içinİnstagram Hesabımız için TIKLAYINAndroid uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZREESKONT VE AVANS FAİZ ORANLARI NE ANLAMA GELİYOR?Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından atılan adım sonrası merak edilen reeskont ve avans faiz oranlarını açıklıyoruz.Reeskont kelime anlamı yeniden iskonta anlamı taşır. Ancak burada kullanılan iskonto indirim anlamında kullanılmaz, vadesi gelmemiş bir senedin bazı şartlarla banka tarafından paraya çevrilmesi anlamında kullanılır. Tam manasıyla anlamı ise bankalarca iskonto edilmiş bir senedin merkez bankasınca iskonto edilmesine reeskont denir. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@