SON DAKİKA: Merkez Bankası'ndan Yeni TL Adımı ve Kredi Kararı Resmi Gazete İle Yayımlandı!

30 Haziran 2022 Tarihli ve 31882 Sayılı Resmî Gazete ile yayımlanan karar ile Yabancı Para Yükümlülükler İçin Türk Lirası Cinsinden Menkul Kıymet Tesisi Hakkında Tebliğ değiştirildi.

SON DAKİKA: Merkez Bankası'ndan Yeni TL Adımı ve Kredi Kararı Resmi Gazete İle Yayımlandı!

Yabancı Para Yükümlülükler İçin Türk Lirası Cinsinden Menkul Kıymet Tesisi Hakkında Tebliğ (Sayı: 2022/20)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sayı: 2022/21), 30 Haziran 2022 Tarihli ve 31882 Sayılı Resmî Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girmiş oldu. 10 Haziran 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan ve büyük yankı uyandıran bir önceki tebliğde Merkez Bankası tarafından yeni düzenlemeye gidilmiş oldu.

Bir süredir ekonominin tüm kademeleri tarafından yürütülen TL'ye destek kapsamında dolara karşı yeni bir adım daha atılmış oldu ve Türk Lirası için yeni destek kararı alınmış oldu. Hatırlanacağı üzere son olarak BDDK tarafından yeni kredi adımı atılmış ve ihracatçı şirketlere döviz yükümlülüğü kıstası uygulamaya alınmıştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından:

YABANCI PARA YÜKÜMLÜLÜKLER İÇİN TÜRK LİRASI CİNSİNDEN MENKUL KIYMET TESİSİ HAKKINDA TEBLİĞ (SAYI: 2022/20)’DE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (SAYI: 2022/21)

MADDE 1- 10/6/2022 tarihli ve 31862 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yabancı Para Yükümlülükler İçin Türk Lirası Cinsinden Menkul Kıymet Tesisi Hakkında Tebliğ (Sayı: 2022/20)’in 7 nci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(3) Menkul kıymetlerin tesiste dikkate alınacak değeri Merkez Bankasınca belirlenecek usul ve esaslara göre hesaplanır.”

MADDE 2- Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer. MADDE 3- Bu Tebliğ hükümlerini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı yürütür.

merkez bankası yeni kararı resmi gazete

MERKEZ BANKASI LİRALAŞMA STRAJETİSİ NEDİR, DOLARA ETKİSİ OLUR MU?

Yeni alınan karar 10 Haziran 2022 tarihli kararı destekleyici yönde olurken menkul kıymetler de kapsam içerisine alınmış oldu. Hatırlanacağı üzere karar bankalara yabancı para cinsinden mevduat/katılım fonlarına karşılık ilave olarak Türk lirası cinsinden uzun vadeli sabit faizli menkul kıymet tesis etme yükümlülüğü getirilmişti. Bu değerin hesap edilmesinde Merkez Bankası tarafından belirlenecek usul ve esasların kullanılacağı ilan edildi.

30 haziran dolar kuru güne nasıl başladı

DOLAR KURUNDA SON DURUM NE, 1 DOLAR KAÇ TL OLDU?

BDDK tarafından yapılan son kredi hamlesi sonrasında 17,35 TL seviyesinden geri çekilen dolar kurunda yukarı yönlü hareketlilik yine başlarken dolar kuru 16,68 TL seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Dolar kurunun Haziran ayını 17 TL seviyesinin altında kapatması TL için psikolojik destek olarak görülüyor.