Son Dakika: Milli Aşı Turkovac'a Acil Kullanım İzni Çıktı!

Koronavirüse karşı ülkemizde üretilen milli aşı Turkovac için başvurular sonuç verdi. Turkovac, acil kullanım onayı alan sayılı aşılardan biri oldu.

Gündem 22.12.2021 - 14:30 22.12.2021 - 14:30 Büşra Uluşen

Türkiye'de ekonomik sorunlar baş gösterirken bir yandan da pandemi devam ediyor. Koronavirüse karşı en güçlü silah olan aşıları üretmeye başladığımız bu süreçte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli ve milli aşımız TURKOVAC için acil kullanım onayına başvurulduğunu açıklamıştı. 

Yerli Aşı Acil Kullanım Onayı Aldı

Aşı çalışmalarında beklenen haber nihayet geldi. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna yapılan başvuru neticesinde TURKOVAC için Acil Kullanım Onayı verildi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında ''Turkovac inşallah tüm dünyayla, tüm insanlıkla buluşuyor'' ifadelerini kullanaak TURKOVAC'ın yakın süreçte kullanılmaya başlanacağını resmen duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli aşı ile ilgili gelişmeleri gün içerisinde açıklayacak. 

TURKOVAC aşı çalışmalarında daha önce elde edilen veriler doğrultusunda uzmanlar, Turkovac uygulanan hastalarda hastaneye yatış olmadığını açıklayarak aşının hastalığa karşı etkili olduğunu belirtmişti. 

Yerli aşının acil kullanım onayı almasıyla kısa sürede önce ülkemizde, sonra da tüm dünyada kullanılması öngörülüyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@