SON DAKİKA: Milyonlarca Kişinin Beklediği Asgari Ücrete 2. Zam Kararı Resmi Gazete'de Erdoğan İmzasıyla Yayımlandı

Asgari ücrete 2. zam için Cumhurbaşkanı Erdoğan kritik imzayı attı Asgari Ücret Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı. 1 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete!

SON DAKİKA: Milyonlarca Kişinin Beklediği Asgari Ücrete 2. Zam Kararı Resmi Gazete'de Erdoğan İmzasıyla Yayımlandı

Milyonlarca asgari ücretliye bekledikleri zam haberi resmiyet kazanmış oldu. 1 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete ile Asgari Ücret Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile yayımlanan yeni yönetmelik kapsamında asgari ücrete Temmuz ayında yapılacak ara 2. zam resmiyet kazanmış oldu.

Böylelikle asgari ücrete enflasyon zammı yapılması için ihtiyaç duyulan yasal düzenleme tamamlanmış oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak olan açıklamanın ardından asgari ücrete Temmuz zammı duyurulduğu anda uygulamaya alınacak ve çalışanların Temmuz maaşları zamlı olarak yatırılmaya başlanacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

ASGARİ ÜCRET YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1- 1/8/2004 tarihli ve 25540 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Asgari Ücret Yönetmeliğinin 11 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Madde 11- Komisyonca belirlenen ücretler Resmî Gazete’de yayımlanır ve Komisyon kararında başka bir yürürlük tarihi belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girer.”

MADDE 2- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Yönetmelik hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı birlikte yürütür.

asgari ücrete zam kararı resmi gazete yönetmelik

ASGARİ ÜCRET TEMMUZ MAAŞI KAÇ TL OLACAK, ASGARİ ÜCRETE ARA EK 2. ZAM NE KADAR OLUR?

Asgari ücrete yapılacak olan Temmuz zammı için asgari ücret tespit komisyonu dün ikinci kez bir araya gelirken dün ilk kez işçi tarafı resmi rakamı duyurdu. Yapılan açıklamada işçi sendikaları asgari ücrete 6 aylık enflasyon farkı altında bir zammı kabul etmeyeceklerini ilan ederken bu da yüzde 40 oranında bir zam geleceği anlamına geliyor. 2022 yılı için 4 bin 250 TL olarak belirlenen asgari ücrete yüzde 40 oranında zam gelmesi durumunda asgari ücret maaşı yılın kalan son 6 ayında 1.700 liralık artışla 5 bin 950 TL olacak.

asgari ücret zammı-19

ASGARİ ÜCRET MAAŞINA TEMMUZ ZAMMI NE ZAMAN, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ASGARİ ÜCRET ZAM AÇIKLAMASI SAAT KAÇTA YAPILACAK?

Gözler bugün NATO toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'da olacak. Cumhurbaşkanlığı tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmazken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün yurda dönüşünün ardından akşam saatlerine kadar beklenen açıklamayı yaparak duyuruyu yapacağı belirtiliyor.