Son Dakika Müjdesi! Yayla Evleri De İmar Barışı Kapsamına Alındı

Yaylacıların en büyük sorunlarından biri olan kaçak yapılar hakkında beklenen müjdeli haber geldi. Yayla evleri imar affı kapsamına alındı.

Son Dakika Müjdesi! Yayla Evleri De İmar Barışı Kapsamına Alındı

Yaylacıların en büyük sorunlarından biri olan kaçak yapılar hakkında beklenen müjdeli haber geldi. Yayla evleri imar affı kapsamına alındı.

Yayla Evlerine Af Müjdesi GeldiBir dönem Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamaların ardından "yayla evleri yıkılıyor" söylentileri çıkmasına rağmen yayla evleri de af kapsamına alındı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk yayla evleri af kapsamına alındı müjdesini verdi.İmar barışı hakkından yararlanarak yayla evine yapı kayıt belgesi alan kişiler artık evinin kaçak yapı statüsüne girmesi sorununu ortadan kaldırmış olacak. Yine yapı kayıt belgesi başvuru formu doldurduktan sonra yapı kayıt belgesi ücreti ödeyen kişiler bundan sonra yayla evine elektrik aboneliği de alabilecek.Öztürk "Mecliste çıkarılan son kanunda Giresun ve Karadeniz’deki yaylacılarımızın da beklentileri yerine getirildi. Yaylacılarımızın büyük bir problemini bölge milletvekillerimizle birlikte çözme iradesi gösterdik. Bu kanunla birlikte gerek Giresun, gerekse Karadeniz’deki yaylacılarımızın da büyük bir sorunu çözülmüş oldu." 31 Aralık 2017 ve öncesinde yapılan yayla evleri af kapsamına girecek. Ancak bu tarihten sonra yapılan yayla evleri kesinlikle af hakkından yararlanamayacak ve kaçak yapı statüsüne dahil olacak.Yayla Evleri İmar Barışı Hakkından Nasıl Yararlanacak?İmar barışı hakkından yararlanmak isteyen kişiler imar barışı başvurusu için ilk adım olarak e devlet üzerinden yapı kayıt belgesi başvuru formu dolduracak. Bunun ardından yapı kayıt belgesi başvuru formu dolduran kişiler konutlarda yüzde 3 işyerinde ise yüzde 5 olmak üzere arsa emlak değeri ve yapı yaklaşık maliyeti üzerinden hesaplanan imar barışı ücretini ödeyecekler. Bu ücreti ödeyen kişiler yapı kayıt belgesi almaya hak kazanacak. Alınan bu belge ile iskan belgesi de çıkartılabilecek ya da kentsel dönüşüm başvurusu yapılabilecek.Emlak365.com