Son Dakika, Piyasalar Bu Karara Kilitlenmişti! Aralık 2021 FED Faiz Kararı Belli Oldu!

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED), piyasalarca merakla beklenen Aralık 2021 faiz kararını açıkladı. FED faiz kararı ne oldu? Varlık alımlarının azaltılması hızlandırılacak mı?

Son Dakika, Piyasalar Bu Karara Kilitlenmişti! Aralık 2021 FED Faiz Kararı Belli Oldu!

Küresel piyasalar haftalardır tek bir gelişmeye kilitlenmiştiler. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) Aralık 2021 toplantısından çıkacak olan kararlar merakla bekleniyordu. FED bu ayın toplantılarında faiz kararının yanında varlık alımlarının azaltılmasına yönelik de önemli bir karar alarak bunu duyurdu. Peki FED faiz kararı ne oldu? FED faiz artırımı yaptı mı? FED'den faiz artırımı sinyalleri geldi mi?

FED FAİZ KARARI BELLİ OLDU

FED tarafından yapılan son dakika açıklaması ile Aralık 2021 faiz kararı ilan edildi. Buna göre FED, daha önceki aylarda olduğu gibi Aralık ayında da faizlerde herhangi bir değişikliğe gitme yolunu tercih etmedi. Yapılan açıklamada FED'in faizleri 0 ile 0,25 aralığında sabit tuttuğu ilan edildi. Piyasalar FED'in Aralık 2021 toplantısında herhangi bir faiz değişikliği yoluna gitmesini beklemiyorlardı.

VARLIK ALIMLARININ AZALTILMASI HIZLANDIRILACAK MI?

FED'in en çok merak edilen kararı ise varlık alımlarına ilişkindi. Bu konuda da bir son dakika gelişmesi yaşandı. FED Aralık 2021 toplantısında yine çok kritik bir karara imza attı. Buna göre yüksek enflasyon endişeleriyle FED piyasaları fonlamayı azaltma yönündeki kararını hızlandırma yönünde bir karar açıkladı. Koronavirüs sürecinde yaşanan ekonomik zayıflama ile piyasaları fonlayan FED bu fonlamaya gerek kalmadığı gerekçesi ile bu aydan itibaren daha düşük miktarda varlık alımı gerçekleştirecek.

DOLAR VE ALTINDE BÜYÜK HAREKETLİLİK BEKLENİYOR

FED tarafından açıklanan bu kararlarla beraber hem dolar kurunda hem de altın fiyatlarında çok önemli hareketlerin yaşanması bekleniyor. Piyasalar FED'in Aralık ayı faiz kararını hemen fiyatlamaya başladılar. Dolar kurunda yükselişler meydana gelirken altın fiyatlarında da sert hareketlenmeler gözlemlenmeye başlandı.

Öte yandan FED Aralık 2021 kararlarının kapsamlı açıklamaları FED Başkanı Jerome Powell tarafından yapılacak. Türkiye saati ile 22:30'da Jerome Powell tarafından yapılacak olan açıklamalar tüm küresel piyasalar tarafından ilgiyle takip edilecek.

SONRAKİ HABER