Son Dakika! Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Yayımlandı

Yeni imar planı yönetmeliği yayımlandı! 25 Temmuz 2019 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan yeni planlı alanlar tip yönetmeliği 2019 ile neler değişti? Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan ve inşaat sektöründe büyük bir heyecanla beklenen yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği yayımlandı.

EMLAK HABERLERİ 25.07.2019 - 07:49 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Yeni imar planı yönetmeliği yayımlandı! 25 Temmuz 2019 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan yeni planlı alanlar tip yönetmeliği 2019 ile neler değişti?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan ve inşaat sektöründe büyük bir heyecanla beklenen yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği yayımlandı. Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 25 Temmuz 2019 tarihli Resmi Gazete'de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanırken yeni yönetmelik ile beraber önemli çok sayıda değişiklikte hayata geçirilmiş oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından:Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair YönetmelikMADDE 1 – 3/7/2017 tarihli ve 30113 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (uu) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “veya mülkiyeti sorunlu olan” ibaresi yürürlükten kaldırılmış, beşinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, sekizinci fıkrasında yer alan “son katın üzerindeki ortak alan teras çatılar,” ibaresi “son katın üzerindeki herhangi bir kullanıma konu edilmeyen ortak alan niteliğinde teras çatılar,” olarak değiştirilmiş, aynı fıkranın (a) bendinde yer alan “alanlarının 2 katı,” ibaresi “alanları,” olarak değiştirilmiş, (b) bendinde yer alan “kömürlükler ve kapıcı dairelerinin” ibaresi “kömürlüklerin” olarak değiştirilmiş ve (c) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.“(5) Taban alanı ve emsal hesabı; net imar parseli alanı üzerinden yapılır.”MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesinin altıncı fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “a) Bina yükseklikleri, 28 inci maddede katın bulunduğu konuma göre ayrı ayrı belirtilmiş olan azami kat yüksekliklerinin aşağıda belirtilen kat adetleri ile çarpımı ile bulunan toplam yüksekliği aşmamak üzere belirlenir:,

 Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@