Son Dakika! Prim Gününe Takılan 100 Bin Kişiye Emeklilik Müjdesi Geldi

Emeklilikte prim gününe takılanlara müjde! Sonunda beklenen 100 bin kişiye şartsız emeklilik yolu açıldı 2018 haberi geldi.

Gündem 04.07.2018 - 13:16 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

Emeklilikte prim gününe takılanlara müjde! Sonunda beklenen 100 bin kişiye şartsız emeklilik yolu açıldı 2018 haberi geldi.

Emekli olmak için aranan emeklilik yılı şartı ve emeklilik yaş şartı şartları için aranılan kriterleri karşılayan ancak prim şartını karşılamadığı için emekli olamayan 100 bin kişiye müjdeli haber geldi. 100 bin kişiye emeklilik yolu açılıyor haberleri ile yaşanan gelişmelerde yapılan çalışmalarda sona gelindiği açıklandı. Emeklilik yaşı ve yılını dolduran kişilerin yanı sıra emeklilikte yaşa takılanlar olarak isimlendirilen 300 bin kişi içinde özel bir çalışma yapıldığı gelen haberler arasında bulunuyor. 100 Bin Kişi Emeklilik İçin Müjde Bekliyor Hatırlanacağı üzere daha önce benzer bir uygulama Bağ-Kur için yapılmış ve bu kriterlere uygun olan Bağkurlulular emekli olma şansı yakalamıştı. Şimdi aynı uygulamanın SGK çalışanları için de yapılması planlanıyor. Bu sayede emeklilik yaşı ve emeklilik yılı dolmasına rağmen emeklilik prim gün sayısı dolmadığı için emekli olamayan binlerce kişi emekli olma fırsatı yakalayacak. Üzerinde çalışılan ilk formül borçlanma yolu ile emeklilik işlemine dair. En az 1.800 gün prim gün sayısı olan kişiler eksik süreyi borçlanarak emekli olma hakkı kazanacak. Ancak aranılan prim gün sayısı sınırı üzerinde hala çalışılıyor ve 1.800 gün henüz netleşmiş değil. Eksik prim günü olanlara emeklilik müjdesinin verilebilmesi için mutlaka öncesinde yasa değişikliği yapılması gerekiyor. Bu değişikliğin yapılmasının ardından SGK emeklisi olmak için prim gün sayısı engeline takılan binlerce kişi emekli olma hakkı elde etmiş olacak. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@