Son Dakika! Resmi Gazete ile BDDK Duyurdu Emlak Bankası Açılıyor

Düşük faizli konut kredisi çekmek isteyenlerin ve evleri elinde kalan müteahhitlerin büyük bir umutla beklediği Emlak Bankası açılıyor!

EMLAK HABERLERİ 27.02.2019 - 06:55 15.07.2021 - 00:17

Düşük faizli konut kredisi çekmek isteyenlerin ve evleri elinde kalan müteahhitlerin büyük bir umutla beklediği Emlak Bankası açılıyor!

İlk 100 günlük icraat programı kapsamında duyurulan Emlak Bankası açılış tarihi için geri sayım başladı. Emlak Bankası Ne Zaman Açılıyor?Geride bıraktığımız günlerde Emlak Bankası personel alımı için iş başvurusu duyurusu yayımlamıştı. 27 Şubat 2019 tarihli Resmi Gazete ile ise BDDK çok önemli bir kararı açıkladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 26/02/2019 Tarihli ve 8262 Sayılı Kararı ile Emlak Bankası açılışı için gerekli son adım da atılmış oldu. BDDK Emlak Bankası'na faaliyet izni verdi! Şimdi sıradaki aşama bankanın şubeleşmesi. Kararın ardından Emlak Bankası şubeleri açılmaya başlanacak ve banka kurumsal olarak hizmet verecek. Karar hem vatadaşı hem de ürettiği konutlar elinde kalan inşaat sektörünü umutlandıracak....Konut Kredisi Çekecekler Müjde! Faizler Mutlaka Düşecek...Daha önce hem Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum hem de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yapmış oldukları açıklamalar ile Emlak Bankası ile düşük faizli konut kredisi sistemini hayata geçireceklerini söylemişlerdi. Emlak Bankası müteahhitlerin ellerinde kalan sıfır konutları iskontolu fiyatlarla satın alacak ve ardından TOKİ kredi sistemi gibi uzun vadeli, düşük faizli konut satışı yapacak. Yani konut kredisi sisteminin alternatifi olarak taksitli konut satışı sistemi ile vatandaş ev sahibi olacak. Bankaların en büyük gelir kalemleri arasında yer alan konut kredisi talepleri düşeceği için şu anda deyim yerindeyse burunlarından kıl aldırmayan bankalar da azalan talebe bağlı olarak mutlaka yeni konut kredisi kampanyaları düzenleyerek vatandaşı kendi bankalarına çekmeye çalışacak. Yani öyle ya da böyle Emlak Bankası "ev sahibi olmak istiyorum" diyen kişilere umut ışığı olacak! Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan:BANKACILIK DÜZENLEME VE DENETLEME KURULU KARARIKarar Sayısı: 8262Karar Tarihi: 26/02/2019Kurulun 26.02.2019 tarihli toplantısında, 26.02.2019 tarih ve 43890421-101.01.01-E.3768 sayılı yazı ve ekleri incelenmiştir.5411 sayılı Bankacılık Kanununun 10 uncu maddesi ile Bankaların İzne Tabi İşlemleri ile Dolaylı Pay Sahipliğine İlişkin Yönetmeliğin 7 nci maddesi kapsamında yapılan değerlendirme neticesinde, Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş.’ye faaliyet izni verilmesinekarar verilmiştir.

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@