Son Dakika: Resmi Gazete'de Yayımlandı, Kurban Bayramı İçin İlk Yasak Geldi!

19 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan 2021 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ kapsamında bu sene Kurban Bayramı için ilk yasak ve kısıtlama kararı da çıkmış oldu. Kurban Bayramı'nda yasak olacak mı, var mı 2021 , kaç gün tatil olacak?

GÜNDEM 19.06.2021 - 10:30 19.06.2021 - 10:30

Türkiye tüm yasakların kalkacağı tarih için verilecek müjdeli haberi beklemeye devam ederken bu sene Kurban Bayramı için yasak ve kısıtlama gelip gelmeyeceği de merak konusu olmuştu. Koronavirüs aşılama çalışmaları tüm hızı ile devam ederken aşılamada yaş sınırı 35 yaşa çekilmişti. 

Toplumsal bağışıklık oranının mümkün olan en kısa sürede yakalanabilmesi adına aşılama çalışmaları tüm hızı ile devam ederken aşılamanın başarı oranına göre 1 Temmuz tarihi itibari ile tüm yasakların kaldırıabileceği iddia edilmişti. 

TÜM YASAKLAR NE ZAMAN KALKACAK, 1 TEMMUZ KALKACAK YASAKLAR VE KISITLAMALAR HANGİLERİ?

. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın yapmış olduğu açıklamasında "Günlük 1 buçuk milyona yakın aşı yaptığımız takdirde bir ayda 45 milyon aşı yapacağız demektir. Böyle devam ederse 1 aylık bir süreye varmadan yüzde 70'e ulaşmış olup toplumsal bağışıklığa ulaşmış olacağız" diyerek aşılamadaki başarının önemine dikkat çekti. 

Aydın "Aşı temini ve aşıya gelenler böyle devam ederse tahmin ediyorum 1 Temmuz'dan itibaren ilk Bakanlar Kurulu'nda kısıtlamalar tamamıyla kaldırılabilir"Aşı temini ve aşıya gelenler böyle devam ederse tahmin ediyorum 1 Temmuz'dan itibaren ilk Bakanlar Kurulu'nda kısıtlamalar tamamıyla kaldırılabilir" diyerek tüm yasakların kalkacağı tarih olarak 1 Temmuz tarihini işaret etti.

1 aylık süre zarfından aşılamadaki hızın düşmeden devam etmesi halinde toplumun yüzde 70'ine aşı yapılacağını ve bu sayede toplumsal bağışıklığın oluşacağını dile getiren Prof. Aydın maske yasağı konusunda ise henüz erken olduğunu ve ancak herkesin aşı olduğu bir ortamda maske takılamayacağını, bunun bilinmediği yerlerde ise maske takmanın gerektiğini söyledi. 

2021 YILI KURBAN HİZMETLERİNİN UYGULANMASINA DAİR TEBLİĞ YAYIMLANDI, KURBAN BAYRAMI İÇİN İLK YASAKLAR GELDİ! 

Cumhurbaşkanlığı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 19 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan tebliğ kapsamında 2021 yılı Kurban Bayramı için ilk yasaklar da açıklanmış oldu. Yayımlanan tebliğ kapsamında geçen sene olduğu gibi bu sene de Kurbanlık pazarlarında tokalaşmak yasaklandı. 

Yine kesim alanlarına ve yakınlarına evcil hayvanların girmesi de yasaklandı. Buna ek olarak kurbanlık kesim alanlarında maske ve eldiven takılması zorunlu hale getirilirken bu alanlarda her 8 metrekareye satıcı ile beraber bir kişi olacak şekilde bulunması şartı getirilmiş oldu. 

İlgili tebliğ ile belirlenen kural ve yasakların tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık edeceği kabine toplantısı 21 Haziran 2021 Pazartesi günü yapılacak. Kabine toplantısı sonrasnıda kaldırılacak yasaklar ve yeni koronavirüs kararlarının ilan edilmesi bekleniyor.

Yorumlar (4)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@