Son Dakika! Sağlık Bakanlığı'ndan Aşısızlara Yeni Karar! Konser, Seyahat, Uçuş, Kamu Kurumlarına Artık...

Sağlık Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen son yazı ile aşı olmayan vatandaşlardan talep edilen PCR testi zorunluluğuna dair yeni kararlar uygulanacağı bildirildi.

Son Dakika! Sağlık Bakanlığı'ndan Aşısızlara Yeni Karar! Konser, Seyahat, Uçuş, Kamu Kurumlarına Artık...

Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs salgını kapsamında bir süredir uyguladığı aşı kararında değişikliğe gidildi. Toplumun her alanını ilgilendiren karar ile bundan sonraki dönemde seyahattoplu etkinlik, kamu ve özel işyerleri ile okullarda aşısız ve aşı süreci tamamlanmamış kişilere uygulanan yasak tamamen kaldırıldı.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN SON DAKİKA KARARI 81 İLDE UYGULANACAK

Bilim Kurulu'nun son toplantısının ardından Sağlık Bakanlığı'nca alınan karar ile 81 şehir valiliğine gönderilen yazıda; daha önce uygulanan PCR test zorunluluğunun kaldırıldığı aktarıldı. Alınan karar ile toplu etkinlik, kamu ve özel işyerleri ile okullarda aşısız ve aşı süreci tamamlanmamış kişiler için getirilen negatif PCR testi zorunluluğu tamamen kaldırılmış oldu.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NCA İLAN EDİLEN YENİ KARARLAR

Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs genelgesinde yapmış olduğu değişikliğin ardından geçerli olacak yeni uygulamalar ile aşı olmayanlarda aranacak koşullar belirlendi. İşte bakanlığın yayımladığı o genelge;

Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden;

* Uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatlerden önce;

* Konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılmadan önce;

* Milli Eğitim Bakanlığı okullarında görev yapmakta olan personele;

* Tüm kamu ve özel işyerlerinde çalışanlara, Kamu ve özel kurumlar tarafından düzenlenen öğrenci kamplarına katılacak kişilere;

PCR testi yapma ve negatif sonuç zorunluluğu kaldırıldığı bildirildi. Yeni karar ile ilan edilen tüm etkinlik, kuru, kuruluşlara, seyahatlere PCR test sonucu vermeden gidilebilecek.

HES KODU İBRAZI YETERLİ OLACAK

Sağlık Bakanlığının göndermiş olduğu yazı ve genelgede yaılan değişikliklerin ardından vatandaşlar birçok alanda HES kodu ile işlemlerini yapabilecekler. Bu yönde ilk açıklamada THY'den geldi. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi bakanlığın kararının hemen ardından bir açıklamada bulunarak bundan sonraki günlerde iç hat uçuşlarında test zorunluluğunun kalktığını ve HES kodu ibrazının yeterli olacağını söyledi.

SONRAKİ HABER