SON DAKİKA: Savaş Çanları Çalıyor! ABD ve İngiltere Tahliyeye Başladı, Savaş Gemileri Yola Çıktı

Amerika'dan flaş açıklama geldi, Ukrayna - Rusya Savaşı için alarm verildi. Amerika ve İngiltere Ukrayna'da bulunan vatandaşlarını tahliyeye başlarken Polonya'ya asker yığınağı başladı.

Gündem 12.02.2022 - 00:39 12.02.2022 - 00:39 Gülcan Özer

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerilim her saat biraz daha artmaya devam ederken bölgeden tansiyonu yükseltecek yeni bir açıklama geldi. Son dakika haberi olarak ajanslara düşen açıklamada Amerika'nın görev bölgesi Avrupa olan 6'ncı filoya 4 muhrip gemi gönderdiği, savaş gemilerinin acil kodu ile yola çıktıkları belirtildi. 

Amerika savaş gemilerini yola çıkartırken Ukrayna ile sınır komşusu olan Polonya'ya asker yığmaya başladı, Polonya sınırında 3 bin ilave askerin görevlendirileceği duyurdu. Bölgede savaş sinyali olarak kabul edilen en kritik adım ise hem Amerika'nın hem de İngiltere'nin Ukrayna'da bulunan vatandaşlarına ülkeyi acilen terk etme çağrısında bulunması olarak gösterildi. 

UKRAYNA - RUSYA SAVAŞI KAPIDA MI, AMERİKA MÜDAHALE EDECEK Mİ?

ABD Deniz Kuvvetleri tarafından son dakika açıklaması olarak yapılan duyuruda "ABD Donanması muhripleri USS Sullivans (DDG 68), USS Gonzalez (DDG 66), USS Donald Cook (DDG 75) ve USS Mitscher (DDG 57) Avrupa operasyon bölgesinde faaliyet gösterecek. Görevleri boyunca, ABD Altıncı Filosu'nu ve NATO müttefiklerimizi desteklemek için bir dizi donanma faaliyetine katılacaklar." ifadelerine yer verildi. 

abd donanması yola çıkt ı

Amerika'nın Polonya sınırına yoğun bir asker sevkiyatı yaptığı belirtilirken konu hakkında açıklama yapan Amerikalı üst düzey yetkili toplam 5 bin ek personel görevlendirdiklerini belirterek yapılan görevlendirmenin amacını "NATO müttefiklerimize güvence vermek, NATO'nun doğu kanadına yönelik herhangi bir olası saldırganlığı caydırmak, ev sahibi ülke kuvvetlerine eğitim vermek ve çok çeşitli beklenmedik durumlara katkıda bulunmak için konuşlandırılıyorlar" şeklinde açıkladı. 

ABD VE İNGİLTERE VATANDAŞLARINA "UKRAYNA'DAN ÇIKIN" DEDİ! 

Savaşın en önemli göstergesi olarak son dakika olarak Amerika ve İngiltere'nin vatandaşlarına bölgeden çıkma talimatı vermesi olarak gösterildi. Her 2 ülkenin de Ukrayna'da bulunan vatandaşlarını tahliyeye başladıkları belirtildi. Bölgede yoğun bir gerginlik yaşanırken uluslararası yoğun siyasi görüşmeler başladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada yabancı ülkeleri gerilimi tırmandırmak için kumpas kurmakla suçladı. Rusya'da yoğun diplomasi temaslar başlarken Rusya'nın kendi güvenlik garantileri hakkından vazgeçmeyeceğinin altı çizildi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@