SON DAKİKA: Sicil Affı ve Borç Yapılandırması 2020 Müjdesi İçin Sona Gelindi!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından Ocak ayında açıklanan borç yapılandırması ve sicil affı konusunda sona gelindiği açıklandı.

GÜNDEM 10.02.2020 - 10:44 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından Ocak ayında açıklanan borç yapılandırması ve sicil affı konusunda sona gelindiği açıklandı. Ekonomi yönetimi tarafından hazırlanan kanun değişikliği torba yasa içerisinde meclis çatısına getirilecek! Sicil affında son durum ne, borç yapılandırması son dakika 2020 gelişmeleri neler?

Torba kanun teklifi ile beraber ekonomide yaşanan bazı sorunların çözümü için önlem alınması planlanıyor. Bu sorunların başında ise kredi sicil affı ve borç yapılandırması konuları yer alıyor. Geride bıraktığımız hafta içerisinde meclise gelmesi beklenen kanun teklifi üzerindeki çalışmaların tamamlanmaması nedeni ile gecikme yaşandığı açıkladı. KREDİ SİCİL AFFI MECLİSE NE ZAMAN GELECEK, SİCİL AFFI NE ZAMAN ÇIKACAK 2020?Kredi sicil affının da içerisinde bulunduğu torba yasa düzenlemesinin aslında geride bıraktığımız hafta içerisinde meclis gündemine gelmesi bekleniyordu. Ancak söz konusu düzenlemenin yetiştirilememesi üzerine gecikme yaşandı. Sicil affı konusunda muhalefet partileri tarafından verilen 5 farklı kanun teklifi bulunurken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahat Andican ile Muğla Milletvekili Metin Ergun tarafından verilen teklifler de görüşülmeyi bekliyor. Konu hakkında değerlendirmede bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ise hükümeti bu konuda samimiyetsizlikle suçlarken İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergün ise  “Özellikle küçük esnaf çok zor durumda. Ekonomik olarak tıkanmış, kredi çekmek istiyor ama kredi alamıyorlar, krizden dolayı ödemelerinde gecikmeler yaşıyor. Bunun için mutlaka sicil affı konusunda adım atılması ve kara listenin temizlenmesi gerekiyor” diyerek düzenlemenin zorunlu olduğunu belirtti. BORÇ YAPILANDIRMASI SON DAKİKA 2020!Konu hakkında açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "Yapılandırma kararı verilirken bir mağduriyet var mı ona bakıyoruz. Borcunu düzenli ödeyen ile ödememeyi huy edinenleri ayırt edecek bir yaklaşım sergileyeceğiz. Bu konularda sahadan bize de bilgiler ve talepler geliyor. Başka bakanlıklarla birlikte toplumun geniş kesimini etkileyecek bir çalışma yürütülüyor” ifadelerine yer vermişti. Söz konusu düzenlemede 2019 yılına kadar olan borçların kapsama alınacağı belirtiliyor. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@