Son Dakika: Tam Kapanma İçin Kritik Uyarı! Sokağa Çıkma Yasağı Para Cezası Ne Kadar, Kısıtlamada Araç Kullanma Cezası Kaç TL?

17 günlük tam kapanma süreci resmen başlarken sokağa çıkmak isteyen kişilere kritik para cezası uyarısı geldi. Tam kapanmada sokağa çıkma yasağı cezası ne kadar, araçla sokağa çıkma yasağı cezası var mı, sokağa çıkma yasağında plakaya ceza mı yazılıyor, yazılan para cezası ne zaman gelir, ödenmezse ne olur, sokağa çıkma yasağı cezası sorgulama nereden, nasıl yapılır, e devlet sorgulama ekranı var mı?

Son Dakika: Tam Kapanma İçin Kritik Uyarı! Sokağa Çıkma Yasağı Para Cezası Ne Kadar, Kısıtlamada Araç Kullanma Cezası Kaç TL?

Pandemi nedeni ile Türkiye 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19:00 itibari ile 17 gün sürecek tam kapanma dönemine giriş yaptı. Süreçte İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelge kapsamında yasaktan muaf olanlar ve sokağa çıkma izni verilen kişiler tek tek belirlenirken kritik bir uyarı yapıldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan uyarı ile denetimlerin son derece sıkı tutulacağı, muafiyet izni verilen kişilerin bu izni suistimal etmelerine izin verilmeyeceği, yapılan denetimlerde yasağı deldiği tespit edilen kişilere istisnasız ceza uygulanacağı hatırlatılırken herkesin kurallara uyması çağrısı yapıldı.

TAM KAPANMADA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI NE KADAR?

İçişleri Bakanlığı son dakika açıklaması yaparak kısıtlama döneminde sokağa çıkmak isteyen kişileri uyardı. Yapılan uyarıda sokağa çıkma yasağı para cezası uygulanacağı duyurulurken bu nedenle kısıtlama sürecinde muafiyet hakkı olmayan kişilere kurallara uyma çağırısı yapıldı.

Yapılan açıklamada 17 günlük tam kapanma döneminde muafiyet hakkı olmadan sokağa çıktıkları tespit edilen kişilere uygulanacak sokağa çıkma yasağı para cezası 3 bin 150 TL olarak ilan edildi.

ARAÇLA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI KAÇ TL, SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA PLAKAYA CEZA MI YAZILIYOR?

Muafiyet hakkı olan kişilerin işyerlerine gidiş güzergahı üzerinde araç kullanma izni verilirken bunun dışında araba ile sokağa çıktığı tespit edilen kişilere uygulanacak para cezası da ilan edildi. Vatandaşlara market izni sadece yürüme mesafesinde yer alan marketler için ve araç olmadan verilirken araçla markete giden kişilere dahi para cezası yazılacağı belirtildi.

Sokağa çıkma yasağında araba kullanmanın cezası da 3 bin 150 TL olarak belirlendi.

Son Dakika: Tam Kapanma İçin Kritik Uyarı! Sokağa Çıkma Yasağı Para Cezası Ne Kadar, Kısıtlamada Araç Kullanma Cezası Kaç TL? - Resim 1

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI İTİRAZ!

Adınıza yazılan bir sokağa çıkma yasağı cezası bulunuyorsa yasağın size tebliğ edildiği tarihi takip eden 15 gün içinde Sulh Ceza Hakimliği'ne itirazda bulunma hakkınız vardır.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI NE ZAMAN GELİR, ÖDENMEZSE NE OLUR?

Sokağa çıkma yasağı cezası kişinin adına yapılan denetimlerle kesilerek anında tebliğ edilmekte olup bu nedenle ayrıca bir tebligat işlemi yapılmamaktadır. Kısıtlama döneminde araç kullanma cezası da trafik polisleri tarafından araçlar durdurularak ve muafiyet belgesi sorgulanarak yapılmakta olup burada araç plakasına ceza işlendiği için e devlet üzerinden sorgulama yapma imkanı bulunmaktadır.

Sokağa çıkma yasağı para cezası ödenmezse yasal gecikme faizi işletilmekte olup maaşa haciz uygulaması yapılabilmektedir.

Son Dakika: Tam Kapanma İçin Kritik Uyarı! Sokağa Çıkma Yasağı Para Cezası Ne Kadar, Kısıtlamada Araç Kullanma Cezası Kaç TL? - Resim 3

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI SORGULAMA E DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLİYOR MU?

Kişinin kendisine kesilen sokağa çıkma yasağı para cezası için sorgulama ekranı bulunmazken araçla sokağa çıkma yasağı cezası için ise plaka üzerinden kayıt açıldığı için e devlet üzerinden araç plakası ile sorgulama yapılmasına olanak sağlanıyor. Bunun için e devlet sistemine giriş yapıp arama bölümüne Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ceza Sorgulama yazmanız yeterli oluyor. Çıkan ekranda araç plaka numarasını yazarak sorgulama yapabiliyorsunuz.