Son Dakika: Tarih Uzatıldı! Varlık Barışı Süre Uzatımı Ne Zaman Dolacak?

Varlık barışı son tarih uzatımı için verilen önerge TBMM Genel Kurulunda kabul edildi, böylelikle varlık barışında süre uzatıldı!

Son Dakika: Tarih Uzatıldı! Varlık Barışı Süre Uzatımı Ne Zaman Dolacak?

Yurt dışında bulunan altın, döviz, para, menkul kıymet ya da sermaye piyasası araçlarını Türkiye'de ki aracı kurumlar ve bankalara getiren kişilere yönelik olarak varlık barışı devreye alınmıştı. Varlık barışında uygulanacak olan son tarih için yapılan son dakika düzenlemesi ile tarih uzatıldı.

Varlık barışı ilk gündeme geldiğinde büyük yankı uyandırmış, toplumun farklı kesimlerinden farklı tepkiler verilmişti. Türkiye Büyük Millet Meclisi genel kurulunda kabul edilen önerge kapsamında varlık barışından yararlanmak isteyen kişilere yönelik olarak uygulanan son tarih bir kere daha uzatıldı.

VARLIK BARIŞI SON DAKİKA: SON TARİH UZATILDI!

Yapılan düzenleme kapsamında varlık barışından yararlanmak isteyen kişilere yönelik olarak uygulanan son süre 31 Mart 2023 tarihine kadar uzatıldı. Böylelikle yurt dışında bulunan döviz, para, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye araçlarını sahipleri Türkiye'de bulunan aracı kurumlar ve bankalara 31 Mart 2023 tarihine kadar bildirme hakkı elde etmiş oldular.

Aracı kurumlar ve bankalar varlıkların değeri üzerinden bildirimlerini 30 Eylül 2022 tarihine kadar yapmaları durumunda yüzde 1; 1 Ekim 2022 - 31 Aralık 2022 tarihi arasında yapmaları durumunda ise yüzde 2; 31 Mart 2023 tarihine kadar yapılan bildirimler için geçerli olmak üzere ise yüzde 3 oranında peşin olarak tahsil ettikleri vergiyi, beyan edip aynı sürede ödemekle yükümlü tutulacaklar. Bildirilen paraların Türkiye'de bulunan banka hesaplarında ya da aracı kurumlarda açılan hesaplara transfer edilerek 1 sene tutulması durumunda vergi tahsil edilmeyecek.