SON DAKİKA: TÜİK Kasım 2019 Konut Satış İstatistikleri Açıklandı!

İnşaat sektörünün en önemli verileri arasında yer alan Kasım ayı konut satış rakamları TÜİK tarafından açıklandı. Konut satışları ne durumda, gayrimenkul sektörü toparlanmayı sürdürüyor mu, inşaat sektöründe son durum ne?

Emlak Haberleri 17.12.2019 - 10:00 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

İnşaat sektörünün en önemli verileri arasında yer alan Kasım ayı konut satış rakamları TÜİK tarafından açıklandı. Konut satışları ne durumda, gayrimenkul sektörü toparlanmayı sürdürüyor mu, inşaat sektöründe son durum ne?

TÜİK Kasım ayına ilişkin konut satış rakamları istatistiklerini açıkladı. EKİM AYINDA KONUT SATIŞLARI DÜŞMÜŞTÜ!Bankaların konut kredisi faiz oranlarında yaşanan düşüşün ardından beklemede olan talebin alıma yönelmesi ile Eylül ayında rekor kırılmıştı. Ekim ayında ise yine konut satışı için iyi bir seviye yakalanmış ancak yüzde 2,5 gibi küçük bir oranda düşüş yaşandığı gözlemlenmişti. Ekim ayında Türkiye genelinde 142 bin 810 adet konut satılmış, en çok konut satılan il İstanbul olmuştu. Ev Sahibi Olmak, Konut Almak, Satmak ve Bankaların Faiz Oranlarını Takip Etmek İsteyenler Burada Toplanıyor >>>KATILMAK İÇİN TIKLADÜŞEN FAİZ ORANLARI VATANDAŞI EV SAHİBİ OLMAYA YÖNELTTİ! 2019 yılının ilk yarısında yüksek olan kredi fazi oranları nedeni ile vatandaş ev almaktan uzak durmuş, konut satışları deyim yerindeyse durma noktasına gelmişti. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevinden alınması ve yerine Murat Uysal'ın atanması ile faiz indirimleri başlamıştı. Murat Uysal göreve geldiğinde yüzde 24 olan Merkez Bankası politika faizi oranını yapılan toplantıların ardından 2019 yıl sonunda yüzde 12 seviyesine çekilmiş, yapılan indirimler ile bankaların konut kredisi faiz oranları da geri çekilmişti. Yapılan konut kredisi faiz indirimleri ile ipotekli konut satışları rekor kırarken konut kredisine olan talep konut satış rakamlarını da yukarıya çekmiş, Eylül ayında büyük bir satış rekoru yakalanmıştı. TÜRKİYE GENELİNDE KASIM AYINDA TOPLAM 138 BİN 372 KONUT SATILDI!Türkiye genelinde konut satışları 2019 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %54,4 oranında  artarak 138 372 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 24 924 konut satışı ve %18 ile en yüksek paya  sahip oldu.Satış sayılarına göre İstanbul'u, 14 406 konut satışı ve %10,5 pay ile Ankara, 8 428 konut satışı ve %6,1 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 21 konut ile Ardahan, 44 konut ile Hakkari ve 72 konut ile Bayburt oldu.EMLAK365.COM 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@