SON DAKİKA: TÜİK TEFE TÜFE Mart Ayı Enflasyonu ve Nisan 2022 Resmi Kira Artış Zam Oranı Açıklandı!

Enflasyon rakamları açıklandı! TÜİK Mart ayı enflasyonu ve Nisan kira artış oranı 2022 rakamları ilan edildi. Enflasyonda son durum ne, yükseliş sürüyor mu, kiralara ne kadar zam geldi, yapılacak?

Emlak Haberleri 04.04.2022 - 10:00 04.04.2022 - 10:07 Gülcan Özer

Nisan ayında piyasalara yön verecek en kritik rakam olarak görülen TÜİK TEFE TÜFE Mart 2022 enflasyonu rakamı için beklenen açıklama geldi. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK beklenen rakamları ilan etti. Açıklanan rakamlar ile piyasalarda dolar kuru ve altın fiyatları kendisine yeni rotasını çizerken milyonlarca memur ve emeklinin beklemiş olduğu enflasyon zammı için de 3. veri de kesinleşmiş oldu. 

Enflasyon rakamları arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması ise milyonlarca ev sahibi ve kiracı tarafından bekleniyordu. Bu rakam ise Nisan ayı resmi kira artışı zam oranı yasal sınırı olarak uygulanacak. Nisan ayı itibari ile kira sözleşmesi sona eren ve bu ay itibari ile zamlı kira ödeyecek olan kiracılara ev sahipleri en fazla bu oran üzerinden zam yapabilecek. Ev sahibi ile kiracı arasında ortak uzlaşı ile daha düşük bir rakamın uygulanmasına müsaade edilirken daha yüksek bir oran uygulanması ise yasaklanmış durumda. 

TÜİK TEFE TÜFE MART AYI ENFLASYONU KAÇ OLDU, YÜZDE KAÇ ÇIKTI?

Nefeslerin tutularak beklendiği enflasyon rakamları Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklandı. Açıklanan enflasyon rakamları öncesinde ekonomistlerin Mart ayı enflasyonu tahmini beklentisi aylık TÜFE için 5,34 ve yıllık TÜFE beklentisi tahmini ise yüzde 60,95 olarak ilan edilmişti. 

Açıklanan rakamlara göre Mart ayında enflasyon aylık bazda yüzde 5,46 artarken, yıllık enflasyon 20 yılın yeni zirvesi olan yüzde 61,1'ye yükseldi.

NİSAN 2022 KİRA ARTIŞ ORANI YÜZDE KAÇ OLDU, EV SAHİBİ KİRAYA NE KADAR ZAM YAPABİLİR?

Açıklanan enflasyon rakamları arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması aynı zamanda Nisan ayında ev sahiplerinin kiracılarına uygulayabilecekleri en yüksek resmi kira artışı zam oranı sınırı olarak belirlenmiş oldu. Resmi rakamlara göre Nisan ayı zam oranı yasal sınırı yüzde 29.88 oldu. 

enflasyon-1

NİSAN AYI KİRA ARTIŞ ORANI 2022 HESAPLAMA 

Konut Kirası: 1.000 Lira

TÜİK TEFE TÜFE Mart 2022 Kira Artış Oranı: % 29,88

Mart Ayı Kira Zammı Tutarı: 298,80 TL

Mart Kira Artış Oranı Dahil Zamlı Kira Tutarı: 1.298,80 TL

nisan ayı kira zammı hesaplama

EV SAHİBİ KİRAYA EN FAZLA NE KADAR ZAM YAPABİLİR?

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@