Son Dakika! Tüketici Hakem Heyeti Mahkemesi Parasal Başvuru Sınırı 2022 Açıklandı

Tüketici Hakem Heyeti miktar sınırı 2022 açıklandı! Milyonlarca kişiyi ilgilendiren Tüketici Mahkemesi parasal sınır rakamları belirlendi. Tüketici hakem heyeti başvuru para sınırı 2022 kaç TL oldu?

Son Dakika! Tüketici Hakem Heyeti Mahkemesi Parasal Başvuru Sınırı 2022 Açıklandı

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 68 inci ve Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinin 6 ncı Maddelerinde Yer Alan Parasal Sınırların Artırılmasına İlişkin Tebliğ, 16 Aralık 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi. Yayımlanan yeni yönetmelik kapsamında Tüketici Hakem Heyeti parasal sınırı Resmî Gazete’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 533)’nde 2021 yılı için yeniden değerleme oranı olarak tespit edilen % 36,20 oranında artırılarak yeniden belirlendi.

Tüketici Hakem Heyeti miktar sınırı 2022 söz konusu karar ile belirlenirken bu rakamın üstünde kalan tutarlar için yapılacak olan başvurularda Tüketici Mahkemeleri devreye girecek. Tebliğ ile yayımlanan rakamları aşmayan tutarlar için ise vatandaşlar itirazlarını tüketici hakem heyeti üzerinden yapmaya devam edebilecek.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİ KAÇ LİRAYA KADAR?

16 Aralık 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan tebliğ kapsamında parasal sınırlar belirlenmiş oldu. Yayımlanan yeni yönetmelik kapsamında 2021 yılında uygulanan parasal sınırlar yendine değerleme oranı olarak tespit edilen yüzde 36,20 oranında arttırılmış oldu.

tüketici mahkemesi para sınrıı tebliği 16 aralık

Yayımlanan yeni yönetmelik kapsamında;

10 Bİn 280 TL altında bulunan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetleri,

Büyükşehir statüsünde olan illerde 10 bin 280 TL ile 15 bin 430 Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri,

Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerinde 15 bin 430 Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri,

Büyükşehir statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerde 10 bin 280 Türk Lirası ile 15 bin 430 Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri yetkili kılındı.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ YÖNETMELİĞİ 2022 YAYIMLANDI! TÜKETİCİ MAHKEMESİ BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

Tüketici Hakem Heyeti başvuru ücreti çok araştırılan konular arasında yer almakta olup tüketici mahkemesi başvurusu ücretsizdir.

SONRAKİ HABER