Son Dakika! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB Olağanüstü Toplantı Kararı Aldı!

Merkez Bankası Ocak 2022 PPK toplantısı öncesi son dakika açıklaması yaparak olağanüstü toplantı kararı alındı. Toplantının ana gündem maddesi 2021 yılı dönem karından avans dağıtılması olacak!

Finans 18.01.2022 - 08:53 18.01.2022 - 08:53 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB Genel Kurulu olağanüstü toplantı kararı aldı. Yapılacak olan kritik toplantıda Merkez Bankası'nın 2021 yılı dönem karından avans dağıtılması ve birikmiş ihtiyat akçesinin kara katılarak dağıtılması konuları başta olmak üzere çok sayıda önemli karar gündeme alınacak. 

Söz konusu toplantının her zaman oldğuu gibi yine Ankara'da yapılacağı belirtilirken toplantı tarihi ise 3 Şubat 2022 olarak ilan edildi. 20214 senesinde söz konusu toplantı 20 Ocak tarihinde yapılmıştı. Merkez Bankası 2021 yılına yılı dönem karından avans dağıtımı yapılmasına ve son yıl karından ayrılan hariç birikmiş ihtiyat akçesinin kara katılarak dağıtılmasına karar verilmesi hususları toplantıda karara bağlanacak. 

MERKEZ BANKASI OCAK 2022 PPK TOPLANTISI NE ZAMAN?

Yapılacak olan olağanüstü toplantı öncesinde Merkez Bankası tarafından bir kritik toplantıda da Para Politikası Kurulu üyeleri tarafnıdan 20 Ocak 2022 Perşembe günü yapılacak. TCMB Ocak ayı PPK toplantısı ile 2022 yılının ilk faiz kararı açıklanacak. Merkez Bankası'nın vereceği faiz kararı ile piyasalar yön belirlerken karar borsa, dolar, altın ve Türk Lirası için yön belirleyici olması açısından büyük önem taşıyor. 

dolar kuru 2023 tahmini

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE OLUR, TCMB OCAK 2022 FAİZ KARARI DOLAR VE ALTINI NASIL ETKİLER, KARARDAN SONRA NE OLUR?

Bloomberg HT Merkez Bankası faiz kararı beklenti anketi sonuçlarına göre ekonomistlerin faiz beklentisi Merkez Bankası'nın politika faiz oranını yüzde 14 seviyesinde sabit tutarak toplantıyı pas geçecekleri yönünde oldu. Merkez Bankası'nın toplantıyı pas geçmesi durumunda dolar kuru ve altın fiyatları için gözler FED toplantısına ve Amerika'dan gelecek faiz kararına çevrilecek. 

Olası bir faiz indirimi kararı durumunda ise hem kurda hem de altın fiyatlarında yükseliş yaşanacağı, faiz artırımının ise beklenmediği belirtiliyor. Ancak yine de Merkez Bankası sürpriz bir şekilde faiz artırımı yaparsa bu durumda dolar kuuru ve altın fiyatlarında düşüş hareketlerinin yaşanabileceği belirtiliyor. Merkez Bankası'nın faiz kararı Perşembe günü saat 14:00'de TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından imzalanan toplantı tutanağı ile kamuoyuna ilan edilecek. Toplantının kararına göre piyasalar yön belirlemeye çalışacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@