Son Dakika! Türkiye Seçimden Sonra Sabit Kura Geçebilir Mi?

Döviz kurundaki dalgalanma hakkında önemli açıklamalarda bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi seçim sonrasında dolar kuruna müdahale işareti verdi.

EKONOMİ 22.06.2018 - 11:26 15.07.2021 - 00:20 SERHATMEDYA

Döviz kurundaki dalgalanma hakkında önemli açıklamalarda bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi seçim sonrasında dolar kuruna müdahale işareti verdi.

Türkiye Seçim Sonrası Sabit Kura Geçebilir Mi?Nihat Zeybekçi yapmış olduğu açıklamada Merkez Bankası'nın dolara müdahale yöntemini de eleştirdi. Merkez Bankası tarafından dolar satışı yapılarak dolara müdahale edilmesine karşı olduğunu belirten Bakan Zeybekçi bunun suni bir müdahale olduğuna dikkat çekti.Doğru müdahale yönteminin para politikalarına müdahale edilmesinin olduğunu vurgulayarak dolar kurundaki oynak hareketlenmelerin doğru olmadığını, öngörülebilir olması gerektiğini söyleyerek "Türkiye seçimlerden sonra dalgalı kur politikasından vazgeçerek sabit kur politikasına mı geçiş yapacak?" sorularının sorulmasına neden oldu. İhracatçıların da sabit kur sistemini istediklerini iddia eden Bakan Zeybekçi şu anda uygulanan kur politikasının Türkiye'yi olumsuz etkilediğini söyleyerek Sabit Kura Geçilirse Ne Olur?Türkiye'nin sabit kura geçtiği anda Merkez Bankası yapacağı müdahalelerle döviz kurunu denetleyecek. Ayarlanabilen sistem ve kambiyo denetimi sayesinde dolar kuru sıkı bir baskı altında tutulur. Döviz rezervi yetersiz kaldığı anda Merkez Bankası müdahalede bulunarak döviz arz ve talebi arasındaki dengeyi kurar.Merkez Bankası ile hükümet işbirliği içerisinde dolar kurunu sabitler ve tüm ticari işlemler açıklanan bu kur üzerinden gerçekleştirilir. Türkiye geçmiş dönemde bu yöntemi uygulamış ardından dalgalı kur sistemine geçmiştir. Aşırı kur hareketlerinde Merkez Bankası müdahalesi ile dalgalı kura yine Merkez Bankası tarafından müdahale edilmekteydi. Ancak dış müdahalelere son derece açık olması nedeni ile bu sistemin değiştirilmesi gündeme geldi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@