Son Dakika: Yabancıya Konut Satışında Merkez Bankasına Döviz Bozdurma ve Tapuda Döviz Alım Belgesi Zorunluluğu Getirildi

Merkez Bankası Sermaye Hareketleri Genelgesi kapsamında yabancıların alıcı olduğu gayrimenkul işlemlerinde döviz bozdurma zorunluluğu ve döviz alım belgesi zorunluğu getirildi.

Emlak Haberleri 27.01.2022 - 09:20 27.01.2022 - 09:21 Gülcan Özer

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM tarafından yapılan son dakika açıklaması ile yabancılara taşınmaz satışında yeni düzenlemeye gidildi. Yapılan açıklamada yabancıların alıcısı olduğu taşınmaz alım satım işlemlerinde Merkez Bankası'na döviz bozdurma zorunluluğu getirilirken taraflar bu işlemi alacakları döviz alım belgesi ile yerine getirecek. 

Merkez Bankası'nın "Sermaye Hareketleri Genelgesi" ve Sermaye Hareketleri Genelgesinin 13 üncü Maddesi ile Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik Kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasına Yapılacak Döviz Satışına İlişkin Uygulama Talimatlarla kapsamında artık yabancılara yapılan işlemde tapuya döviz alım belgesi ibrazı sunulması zorunlu hale getirildi. 

YABANCILARA KONUT SATIŞI TAPU İŞLEMLERİ İÇİN DÖVİZ ALIM BELGESİ ZORUNLU OLDU! 

Genelgenin yayımlanmasının ardından düzenlemeye giden Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü "Genelge metinlerinde teknik detayları anlatılan düzenlemeye göre yabancılar taşınmaz alım işlemlerinde öncelikle dövizlerini banka aracılığıyla Merkez Bankasına satarak sonrasında banka tarafından düzenlenen Döviz Alım Belgesi’ni tapu müdürlüğüne sunması gerekecektir. Bu uygulama 24.Ocak.2022 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiş olup yabancı gerçek kişilerce satın alma yoluyla taşınmaz edinimlerinde döviz alım belgesi ibrazı zorunludur" ifadelerine yer verdi. 

tkgm döviz bozdurma zorunluluğu

2022/1 ve 2019/5 sayılı Genelgeler kapsamında yapılan düzenlemeler kapsamında yabancıya konut satışı, arsa satışı gibi gayrimenkul satış işlemlerinde döviz bozdurma belgesi yeterli olacak. Ancak, Türkiye vatandaşı olmak için gayrimenkul alan kişilerin ayrıca alıcıdan satıcıya gönderilen para havalesine ilişkin banka dekontunu da ibraz etmesi istenecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@