Son Dakika! Yeni Konut Kredisi Paketi Müjdesi 0.89 ve 0.99 Kredi Detayları ve Şartlarını Bakan Nebati Açıkladı!

Kabine toplantısı sonrasında açıklanan kararlar arasında yer alan yeni konut finansmanı projesi detaylarını Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati açıkladı. Konut kredisi müjdesi detayları neler?

Finans 10.05.2022 - 07:30 10.05.2022 - 07:34 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında yapılan ulusa sesleniş konuşmasında yeni konut finansmanı destek paketi açıklanmıştı. Yükselen inşaat maliyet endeksi nedeniyle yeni konut üretimi büyük bir hızla azalırken bu da konut fiyatlarında sert yükselişe neden olmuştu. 

İnşaat sektörü uzun süredir sadece sıfır konutları kapsayan yeni destek kredisi paketinde bulunurken sonunda beklenen paket Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamada konut finansmanı paketi kapsamında 3 ayrı pakette ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara ve konut üretiminde bulunacak müteahhitlere destek verileceği ilan edilmişti. 

SON DAKİKA: CUMHURBAŞKANI MÜJDESİ! YENİ KONUT FİNANSMANI PROJESİ KREDİ PAKETLERİ NELER?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine toplantısı sonrasında yapılan konuşmada "Konut almak isteyen vatandaşlarımıza ve konut yapan firmalara müjdemiz var. Hükümetlerimiz döneminde 1,1 milyon konut üretip uygun şartlarda vatandaşlarımızı ev sahibi yaptık. Son dönemlerde küresel ekonomide görülen fahiş yükselişler konut fiyatlarında artışa neden oldu. Vatandaşlarımızı özellikle konut sektöründeki bu dalgalanmalardan korumak için tedbirleri devreye alıyoruz" diyerek 3 finansman paketi açıklamıştı. Paketlerin detaylarını ise Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati açıkladı. 

nureddin nebati kredi detayları

HAZİNE VE MALİYE BAKANI NEBATİ'DEN YENİ KONUT KREDİSİ PAKETİ AÇIKLAMASI! 

Resmi sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati "Vatandaşlarımızı konut sektöründeki arızi dalgalanmadan azami ölçüde koruyarak ev sahibi yapmak ve inşaat halindeki projelerin hızla tamamlanmasını sağlamak amacıyla 3 farklı çözüm paketini değerli milletimizin hizmetine sunuyoruz. Milletimize hayırlı olsun" dedi. 

nureddin nebati konut finansmanı projesi detayları

KONUT FİNANSMANI PROJESİ! 0.89 VE 0.99 FAİZLİ KONUT KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER, UCUZ KREDİ KİMLERE VERİLECEK?

Bakan Nebati kredi paketinde merak edilen soruları yanıtladı ve ucuz kredinin kimlere verileceğini açıkladı. İşte yeni konut kredisi destek paketleri:

İlk Evim Konut Finansmanı Paketi

İlk konutunu alacak olan kişilere verilecek olan kredi paketinde kamu bankaları tarafından sıfır konutlarda geçerli olmak üzere 2 milyon liraya kadar olan konutlarda yüzde 0.99 faiz oranı ile 120 aya kadar vadeli konut kredisi verilecek. 

Genişletilmiş Konut Finansman Paketi 

Hem sıfır hem de ikinci el konutlarda geçerli olmak üzere yine kamu bankaları üzerinden verilecek olan kredi paketinde faiz oranı yüzde 0.89 olarak uygulanacak. Konut değerinin en az yarısı 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılmış döviz tevdiat hesabı ya da hurda altının Merkez Bankası'na satımı ile katılması şartı ile 2 milyon liraya kadar olan ev alımlarında 10 yıla kadar vadeli kredi verilecek. 

İnşaat Sektörüne Özel Kredi Garanti Paketi 

İnşaat halindeki projelerin tamamlanarak konut arzının desteklenmesi amacı ile 1 Mayıs 2022 tarihi itibari ile yüzde 40'ı tamamlanmayan ya da yüzde 50'si satılmayan projeler için 1 sene konut fiyatlarının sabit tutulması şartı ile devlet tarafından kredi desteği sağlanacak. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@