Son Dakika: Yıl Sonu İndirim Kampanyaları Beklenirken Sıfır Araç Fiyatlarına 72 Bin Liralık Şok Kur Zammı Geldi!

Araba markalarının yılsonu indirim kampanyaları beklenirken zam şoku yaşandı. Kasım ayı listeleri için flaş güncelleme yapan bazı markalar zam yaptı. Fiat Egea, Lounge, Panda, Doblo fiyatları!

Finans 25.11.2021 - 08:31 25.11.2021 - 08:31 Gülcan Özer

Döviz kurlarında yaşanan yükseliş araba sahibi olmak isteyen kişilerin beklemiş oldukları yıl sonu indirim kampanyalarının hayal kırıklığına dönmesine neden oldu. Otomobil markaları fiyat listelerini güncellerken pek çok araba markası Kasım ayının sona ermesini dahi beklemeden fiyatlarda güncellemeye gitti. 

İndirim beklenen sıfır araç fiyatları döviz şoku ile sarsılırken zam haberleri yağmur gibi peş peşe geldi. Sıfır araç fiyatlarına kur zammı yansıtmak zorunda kalan markalardan biride Fiat oldu. Fiat en çok satan araba modelleri arasında kendi sınıfının lideri olan Egea modeli başta olmak üzere pek çok modelinde fiyat artışına gitti. 

DÖVİZ KURU DÜŞERKEN STOK NEDENİ İLE İNDİRİM YAPMAYARAK TEPKİ ÇEKMİŞLERDİ!

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Merkez Bankası Başkanı olarak atanmasının ardından Naci Ağbal döneminde dolar kuru 6,90 TL seviyesine kadar çekilmiş, düşen dolar kuru sonrasında araba markalarından fiyatlarda indirim beklenmişti. Ancak pek çok araba markası stoklarının eski kurdan yüksek fiyatlarla yapıldığını iddia ederek indirim yapmayarak tepki çekmişti. 

sıfır araç fiyatlarına zam geldi

O dönemde stok nedeni ile araba fiyatlarına indirim yapmayan sıfır araç markaları bunun yerine fazsiz taşıt kredisi desteği ve donanım paketlerine hediye seçenekleri gibi alternatif seçenekler sunaraka rakiplerinin arasında öne çıkmaya çalışmıştı. 

2022 model sıfır araçlar

FİAT SIFIR ARAÇ FİYATLARINA 72 BİN TL ZAM YAPTI! 

Otomobil fiyatlarına zam yapan markalardan biri de Fiat olarak öne çıktı. Fiat Egea Easy 1.4 Fire 95 HP 2021 model sıfır araç fiyatına 18 bin liralık zam gelirken en yüksek fiyat artışı Fiat Egea Lounge 1.6 M. Jet 130 HP donanım paketine yapılan 72 bin liralık zam oldu. Gelen kur zamlarının Aralık ayı listesine de yansıması ve araç fiyatlarında kur şoku ile yeni zamların gelebileceği uyarısı yapıldı. 

fiat kasım ayı fiyat listesi

ASIL BÜYÜK ZAM ÖTV DİLİMİ NEDENİ İLE ARALIK AYINDA YAŞANABİLİR! 

Sıfır araç fiyatları için asıl şokun Aralık ayında yaşanabileceğini belirten uzmanlar pek çok aracın fiyat güncellemesi nedeni ile yüzde 80'lik vergi dilimi içerisine gireceği ve ÖTV zammı yiyeceği belirtiliyor. 

araç fiyatları ne olur düşecek mi

YIL SONU ARABA FİYATLARI DÜŞER Mİ, 2022 DE ARABA FİYATLARI NE OLUR, DÜŞECEK Mİ, DÜŞER Mİ, NE OLACAK?

Otomotiv firmaları kur stabil olmadan ve devam eden çip krizi sorunu tam anlamı ile çözülmeden sıfır araç fiyatlarına yakın tarihte büyük bir indirim gelmeyeceğini belirtirken ikinci el araç fiyatları da hem sıfır araç stok sorunu hem de yoğun talep nedeni ile yükselişini sürdürüyor. 

NOT: Burada yer alan bilgiler yapılan açıklamalardan derlenmiş olup, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Bu bilgilere dayanılarak yatırım yapılamaz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@