Son Dakika: YÖK Resmen Duyurdu, Üniversite Sınavında TYT ve AYT Baraj Puanı Kalktı!

2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS için ÖSYM tarafından son dakika açıklaması yapıldı. YÖK ön lisans ve lisans sınavı TYT ve AYT barajı için 150 - 180 puan sınırı kaldırıldı. Sınav süresi uzadı.

Gündem 11.02.2022 - 21:40 11.02.2022 - 21:46 Gülcan Özer

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan son dakika açıklaması ile 2022 yılında düzenlenecek olan sınav ile hayata geçirilecek olan yeni düzenlemeleri duyurdu. Yapılan düzenleme kapsamında üniversiteye girişte uygulanan baraj puan uygulamasına son verilirken sınav süresi de uzatıldı. 

Söz konusu karar bu sene sınava girecek olan milyonlarca öğrenci için büyük öneme sahip bulunurken aynı zamanda ilerleyen yıllarda sınava girecek olan öğrencileri de etkileyecek. Baraj puan uygulaması kaldırılırken bunun yerine üniversiteye sınav girişinde ortaöğretim başarı puanı eklenecek. 

ÜNİVERSİTE SINAVINA GİRİŞTE BARAJ PUAN UYGULAMASI KALKTI MI?

SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanı hesaplanması için uygulanmakta olan TYT puan türünde 150 puan almış olma şartı ile yerleştirme puanlarının hesaplanmasında; TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulaması kaldırıldı.

yök sınavı baraj açıklaması

ÜNİVERSİTE TEMEL YETERLİLİK SINAVI SINAV SÜRESİ UZATILDI! SINAV KAÇ SAAT OLDU?

Sınav için baraj puanı kaldırılırken Temel Yeterlilik Sınavı olan TYT sınav süresi 135 dakika olarak uygulanırken 30 dakika uzatılarak 165 dakikaya çıkartıldı. 

ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI NEDİR, NASIL HESAPLANIR?

Orta öğretim başarı puanı bugüne kadar LGS sınavında kullanılıyordu. Ortaöğretim kurumlarında görülen derslerden alınan puanların ortalamasına ortaöğretim başarı puanı adı verilmektedir. Öğrencilerin 6. - 7. ve 8. sınıfında almış oldukları notların üzerinden ortalama hesaplaması yapılarak belirlenir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@