Son Endeks Rakamlarında Konut Fiyatları Yıllık Artış Oranı Rekordan Döndü!

Merkez Bankası tarafından yapılan bilgilendirmeye göre Türkiye'de konut fiyatlarının yıllık artış oranının yüzde 29,1 olduğu açıklandı. 

Emlak Haberleri 16.07.2021 - 20:59 16.07.2021 - 21:07 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinin en önemli sektörlerinden olan inşaat sektöründeki gelişmeler yakından takip ediliyor. Konut fiyatları odaklı olarak yapılan bu takibat ile inşaat sektörünün geldiği son noktaya dair tespitler yapılıyor. 

2021 yılı içerisinde inşaat maliyetlerini etkileyen birimlerde önemli fiyat yükselişleri meydana geldi. Bu fiyat yükselişlerinden dolayı da inşaat sektörü büyük bir krizin içerisinde kendcisini buldu.

Başta demir fiyatları olmak üzere tüm inşaat yapı malzemelerine beklenmedik oranlarda zamlar yapıldı. Bu zamlarla beraber bir evin inşaat maliyteti yükselirken bu durum konut fiyatlarına da doğru orantılı olarak yansıtıldı. 

İNŞAAT MALİYETLERİ NEDEN YÜKSELDİ

İnşaat maliyetlerinin ana yükseliş nedeni kur artışları gösterilse de sektör paydaşların yaptıkları değerlendirmelere göre yüksek maliyetler yalnızca kur farkı ile açıklanamıyor. Bundan dolayı da inşaat sektörü kendilerinin sorunlarını çözecek düzenlemelerin acilen yapılmasını bekliyorlar.

Yaşanan tüm bu gelişmeler ışığında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 2021 yılı mayıs ayı konut fiyat endeksi rakamları açıklandı. Konut fiyatlarındaki bariz yükselişlerin görüldüğü endeks rakamları inşaat sektörünün yaşadığı sorunları da tüm gerçekliği ile gözler önüne serdi. 

MAYIS 2021 KONUT FİYAT ENDEKSİ RAKAMLARI

Merkez Bankası konut fiyat endeksi rakamlarına göre Mayıs 2021'de konut fiyatları bir önceki aya göre yüzde 3,9, bir önceki yılın Mayıs ayına göre ise yüzde 29,1 oranında arttı. Nisan ayında ise konut fiyatlarının yıllık artış oranı yüzde 32 olarak açıklanmış ve bu açıdan da rekor kırılmıştı. 

konut fiyat endeksi mayıs 2021

EN YÜKSEK ARTIŞ İZMİR'DE

Merkez Bankası'nın Mayıs 2021 konut fiyatı endeksi rakamlarına göre tıllık bazda konut fiyatları en çok artan il İzmir oldu. İzmir'de Mayıs 2021'de konut fiyatları yıllık bazda yüzde 29,7 oranında arttı. İzmir'de konut fiyat artışının ana sebebi ise sektör kaynaklarına göre depremde yıkılan evlerin ardından yoğun bir şekilde konut talebi olması olarak gösterildi.

Konut fiyatı yıllık artışi rakamlarına göre en fazla fiyat artışı olan ikinci ilin İstanbul olduğu bildirildi. İstanbul'da konut fiyatları yıllık bazda yüzde 27 yükseldi. Ankara'da ise konut fiyat artışı yıllık bazda yüzde 26,4 oldu. 

Merkez Bankası konut fiyat endeksi Mayıs 2021 rakamlarına göre İstanbul'da konutların metrekare ortalama fiyatı 6.677 TL, Ankara'da metrekare ortalama fiyatı 3.292 TL ve İzmir'de metrekare ortalama fiyatı 5.308 TL oldu. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@