Son Gün 30 Kasım! Muafiyet Listesi İçinde Yer Alan Tek Evi Olanlara 4.298 TL Emlak Vergisi Para İadesi Müjdesi Geldi

Tek evi olanlara, ev hanımları, emekliler, şehidin dul eşi ile yetimleri ve işsiz kişilere, işi olmayanlara emlak vergisi muafiyeti ile geriye dönük 5 senelik para iadesi müjdesi geldi.

Emlak Haberleri 01.11.2021 - 09:24 01.11.2021 - 09:24 Gülcan Özer

1 Kasım 2021 tarihi itibari ile emlak vergisi 2. taksit ödeme tarihi başladı. 30 Kasım 2021 tarihi itibari ile emlak vergisi son ödeme tarihi dolarken vergi ödeyeceklere muafiyet uyarısı geldi. Emlak vergisi muafiyet listesi içerisinde yer alan ancak bunu bilmediği için ödeme yapan milyonlarca kişi olduğu belirtilirken bu kişilere belediyeler geriye dönük 5 senelik para iadesi de yapıyor. 

Emlak vergisi geriye dönük 5 yıl iadesi dilekçesi ile yapılan belediyelere yapılan başvurular hakkında Kamu Denetçiliği Kurumu KDK Ombudsmanlık tarafından emsal karar açıklandı. Açıklanan karar ile emlak vergisi muafiyeti listesi içerisinde yer alan tek evi olanlara müjdeli haber geldi. Peki, kimler emlak vergisi öder, kimler emlak vergisi ödemez, emlak vergisi muafiyeti kimler için var, emekliler, ev hanımları, tek evi olanlar emlak vergisi öder mi?

TEK EVİ OLANLAR EMLAK VERGİSİ ÖDER Mİ?

Emlak vergisi muafiyeti için kişinin tek evi olması yeterli değildir. Ancak tek evi olanlara belirli kriterleri taşımaları durumunda emlak vergisi muafiyet hakkı verilmektedir. 

kimler emlak vergisi öder kimler ödemez

KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDER, KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDEMEZ?

Türkiye sınırları içerisinde taşınmaz mal olarak kabul edilen konut, arsa, işyeri, dükkan, daire, tarla, yazlık, bağ ve bahçe gibi malvarlığı olan herkes emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. Ancak konut sahibi olan kişilerin belirli muafiyet şartlarını taşımaları halinde emlak vergisinden muaf tutulma hakkı tanınmaktadır. 

EMLAK VERGİSİ MUAFİYET ŞARTLARI NELERDİR, KİMLER EMLAK VERGİSİNDEN MUAF TUTULUR?

200 metrekareyi aşmamak şartı ile sahip olduğu tek ev için: 

Emekli maaşı dışında başka hiçbir geliri olmayan emekliler, 

Hiçbir geliri olmaması şartı ile ev hanımları, 

İşsiz olan kişileri, 

Şehidin dul eşi ve yetimleri ile engelli raporu olan bireyler emlak vergisi muafiyeti hakkından yararlanabilmektedir. 

kdk emlak vergisi emsal karar

EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ İLE GERİYE DÖNÜK PARA İADESİ NASIL ALINIR?

KDK tarafından açıklanan emsal karari le başvuru yapan vatandaşa geriye dönük 5 senelik 4 bin 298 TL para iadesi yapılmasına karar verildi. Söz konusu emsal karar emlak vergisi muafiyeti olmasına rağmen para ödemesi yapan milyonlarca kişiyi kapsıyor. Yukarıdaki listede yer alan kişiler emlak vergisi ödemeleri halinde bu parayı emlak vergisi para iadesi dilekçesi yazarak geri alabilecekler.

emlak vergisi kdk emsal kararıemlak vergisi kdk emsal kararı 2

Başvurular yazılacak olan emlak vergisi geriye dönük 5 yıl iade dilekçesi ile ödeme yapılan belediyelerin emlak servisleri üzerinden yapılacak. KDK kararının emsal göstererek sizde ödemiş olduğunuz 5 senelik paranızı toplu olarak geri alabilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@