Son Ödeme Günü Yaklaştı! Emlak Vergisi Ödenmezse Ne Olur?

Emlak vergisi birinci taksit son ödeme tarihi 2021 için geri sayım başlarken pek çok kişi pandemi neden ile borçlarını ödeyemeyecek durumda kaldı. Özellikle de işyeri kapalı olan esnaf ile işten çıkarılan ya da ücretsiz izne çıkarılan kişiler emlak vergisi erteleme desteği beklerken emlak vergisi ödenmediği zaman ne olur, icraya verilir mi sorularının yanıtını aramaya başladı. Peki, emlak vergisi hiç ödenmezse ne olur, emlak vergisi zamanaşımı var mı, emlak vergisi borcu olan ev satılabilir mi?

Son Ödeme Günü Yaklaştı! Emlak Vergisi Ödenmezse Ne Olur?

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren emlak vergisi son ödeme tarihi için geri sayım başladı. Her sene ödenen emlak vergisi için ev, işyeri, arsa, tarla, bağ, bahçe, yazlık ev gibi taşınmaz sahipleri bu sene Mayıs ayı itibari ile birinci taksit ödemelerini gerçekleştirecek.

İsteyen kişiler emlak vergisi son ödeme tarihine kadar tahakkuk eden vergi borçlarını tek seferde ödeyebileceği gibi isteyen kişiler de taksitle ödeme yapma imkanından yararlanarak birinci taksit ödemesini gerçekleştirebilecek.

EMLAK VERGİSİ 1. TAKSİT SON ÖDEME TARİHİ NE ZAMAN 2021?

Türkiye sınırları içerisinde taşınmazı olan ve belirli muafiyet hakkından yararlanmayan kişilerin ödemekle yükümlü olduğu emlak vergisi her sene düzenli olarak yatırılmaktadır. Emlak vergisi ödemelerini isteyen kişiler tek seferde peşin olarak yatırabilmekte olup isteyen kişiler ise 2 eşit taksit halinde ödemektedir.

Emlak vergisi son ödeme tarihi Mayıs ayının son günü olarak uygulanmakta olup taksitle ödeme yapmak isteyen kişilere yönelik olarak ise Kasım ayında ikinci taksit ödemesi yapılmakta olup emlak vergisi 2. taksit son ödeme tarihi de Kasım ayının son haftası olarak uygulanmaktadır.

EMLAK VERGİSİ HİÇ ÖDENMEZSE NE OLUR, HACİZ GELİR Mİ, EMLAK VERGİSİ BORCU OLAN EV SATILABİLİR Mİ?

Emlak vergisi muafiyeti hakkı olmayan kişilerin vergi borçlarını ödemeleri zorunlu olup emlak vergisi borcu ödenmediğinde aylık gecikme faizi işletilmekte olup belediyelerin vergi alacağı nedeni ile haciz hakları da bulunmaktadır. Ancak çoğu belediye emlak vergisi borcu neden ile haciz yapmayı tercih etmemektedir.

Bunun nedeni vergi borcu olan evin tapu satışı yapılamamasıdır. Tapudan devir ve satış gibi işlemlerde emlak vergisi borç sorgulaması yapılmakta olup satış öncesi mutlaka alacak tahsili yapılır ve tapu devrine o şekilde izin verilir.

EMLAK VERGİSİ GECİKME FAİZİ 2021 NE KADAR, YÜZDE KAÇ?

Vergi borcunu son ödeme tarihine kadar yatırmayan kişilere aylık yüzde 1.6 oranında gecikme faizi tahakkuk ediliyor.