Son Verilerle İyice Belli Oldu! SGK Bağkur Memur Emeklileri İşte Ocak 2022'de Hesapta Göreceğiniz Olası Rakamlar

SGK Bağkur ve Emekli Sandığı kapsamında emekli olan vatandaşlar Ocak 2022'de zamlı maaş alacaklar. Son verilerin ardından ise zamlı maaş tablosu az çok belli oldu.

Finans 08.12.2021 - 16:13 08.12.2021 - 16:14 Mustafa Karagöz

SGK Bağkur kapsamında emekli olup düzenli maaş alan vatandaşlar ile emekli sandığından emekli olanlar farklı zam hesaplarıyla maaşlarını alacaklar. SGK ve Bağkur kapsamında emekli olan vatandaşlar için maaş zam hesabında net zam olmayıp zam tutarı doğrudan enflasyona bağlıdır. Memur emeklilerinde ise net zam olmakla beraber enflasyon farkı zammı ödenir. 

Ocak 2022 döneminde maaş zammı alacak olan vatandaşlar için ise son veriler geldikten sonra oranlar daha da netleşti. SGK ve Bağkur emeklisi olanların maaşlarına ortalama yüzde 13'lük, memur ve emeklilerinin maaşlarına ise yüzde 15 zam gelecek. Ayrıca Çalışma Bakanlığı memur ve emeklileri için refah payı zammı yapılacağını ifade etmişti. Ancak zam tutarları açıklanmamıştı. 

İŞTE OCAK 2022'DE CEPLERE GİRECEK MAAŞLAR

Yüzde 13'lük SSK SGK Bağkur Emeklisi maaş zam oranı doğrudan enflasyon oranlarına göre hesaplanan rakam. Bilindiği üzere SGK ve Bağkur'dan emekli olanların maaşlarına yapılacak zam tutarı; yılın ilk 6 ayında oluşan enflasyon oranının Temmuz'da, yılın ikinci 6 ayında oluşan enflasyon oranının maaşlara eklenmesiyle bulunur. Ocak 2022 dönemi maaş zam oranı ise Temmuz ile Aralık sonuna kadar oluşacak enflasyon oranlarına göre bulunacak. 

sgk maaş emekli zammı 12

Yılın ikinci yarısının 6 aylık enflasyon tutarının 5 aylık bölümü belli oldu. 5 ayda enflasyon oranları yüzde 10.4 olarak açıklandı. Yılsonunda ise bu rakamın yaklaşık yüzde 13 olması maaşlara da bu oranının eklenmesi bekleniyor. 

Memur emeklileri için ise durum farklı. Memur ve emeklileri için maaşlar net yüzde 5 oranında artacak. Toplu sözleşmeden enflasyon farkı zammı da alan memur ve emeklileri için yüzde 3'ün üzerinde olan enflasyon oranları maaş zammı olarak eklenecek. Yani memur ve emeklileri yüzde 5 net zam, yüzde 10 enflasyon farkı zammı ile yaklaşık yüzde 15'lik bir zam alacaklar. 

sgk maaş emekli zammı 1

MAAŞ TUTARI HESAPLAMA

Yüzde 13'lük enflasyon oranı gerçekleşirse SSK SGK Bağkur Emeklisi maaş zam oranı direkt olarak yüzde 13 olacak. Memur ve emeklisi için ise maaş zam oranı yüzde 15 olacak. 

1.500 TL Maaş alan bir SSK SGK Bağkur Emeklisi yüzde 13 zam ile 195 TL zam alır. 

2000 TL Maaş alan bir SSK SGK Bağkur Emeklisi yüzde 13 zam ile 260 TL zam alır. 

3.000 TL Maaş alan bir Memur Emeklisi ise yüzde 15 zam ile 450 TL zam alır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@