Son Yapılan 30 Seçim Anketinin Ortalamasına Göre Hangi Siyasi Partinin Yüzde Kaç Oyu Var?

Türkiye'de seçim atmosferine girilmesine normal şartlar altında yaklaşık olarak en az 2 yıllık bir süre varken anket şirketleri vatandaşların nabzını tutmaya devam ediyorlar. Peki son yapılan anketlere göre hangi siyasi partinin yüzde kaç oyu var?

Son Yapılan 30 Seçim Anketinin Ortalamasına Göre Hangi Siyasi Partinin Yüzde Kaç Oyu Var?

Türkiye'de ekonomik ve siyasal gelişmelerin çok hızlşı bir şekilkde yaşandığı dönemdeen çok merak edilen konulardan birisi de siyasi partilerin vatandaşların gözünde nasıl bir performans gösterdikleri oluyor. Bunun ölçülmesi ise çok sayıda anket şirketi tarafından yapılan seçim anketleri ile gerçekleştiriliyor. Mart ve Nisan ayları içerisinde anket şirketleri tarafından katılımcılara “Bu Pazar seçim olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?” sorusu soruldu.

30 SEÇİM ANKETİNİN ORTALAMASI AÇIKLANDI

Avrasya Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Özkiraz 30 farklı anket şirketi tarafından Mart ve Nisan aylarında yapılan seçim anketlerini bir araya getirerek ortalama sonuçlarını açıkladı. Açıklanan anket sonuçlarında Sürpriz verilerin ortaya çıkması siyasetin önemli bir tartışma konusu haline geldi. Mart ve Nisan aylarındaki politik söylemlerle en çok hangi siyasi partiler vatandaşların gözünde itibar yükselişi yaşadı? Hangi siyasi partilerin söylemlerine vatandaşlar olumsuz tepki verdi?

BU PAZAR SEÇİM OLSA HANGİ SİYASİ PARTİNİN YÜZDE KAÇ OYU VAR?

Mart ve Nisan aylarında yapılan anketlerde kararsız seçmenler dağıtılmadan çıkan sonuçlara göre AK Parti yüzde 30,07 oy oranı ile birinci parti, CHP yüzde 21,61 oy oranı ile ikinci parti, İYİ Parti yüzde 11,23 oy oranı ile üçüncü parti, HDP yüzde 9,01 oy oranı ile dördüncü parti, MHP ise yüzde 7,02 oy oranı ile beşinci parti oldu. Ayrıca Gelecek Partisi'nin oy oranı yüzde 1,86, DEVA Partisi'nin oy oranı yüzde 1,86, Saadet Partisi'nin oy oranı yüzde 1 şeklinde açıklandı. Anketlerin ortalamasına göre ise Türkiye'de yüzde 15,02 oranında kararsız seçmen bulunuyor.

KARARSIZLAR DAĞITILDIKTAN SONRA OY ORANLARI

Kararsız seçmenlerin diğer partilere dağıtılmasının ardından ise partilerin oy oranları şu şekilde oldu:

AK Parti: Yüzde 35,4
CHP: Yüzde 25,4
İYİ Parti: Yüzde 13,2
HDP: Yüzde 10,6
MHP: Yüzde 8,3
Gelecek Partisi: Yüzde 2,2
Deva Partisi: Yüzde 2,2
Saadet Partisi: Yüzde 1,2
Diğer: Yüzde 1,5