Son Zamlarla Beraber Vatandaşın Cebi Bu Kış Alev Alev Yanacak! 1 Ton Kömür Kaç TL Oldu?

Kış aylarının gelmesiyle vatandaşların yakacak giderleri yüksek zamlardan dolayı sorun olmaya başladı. Kasım ayı kömür fiyatları ne kadar oldu? 

Finans 04.11.2021 - 18:01 04.11.2021 - 18:01 Engin Uzunoğlu

Dünyada enerji fiyatlarında meydana gelen yükselişler Türkiye'de kış aylarının hemen öncesinde vatandaşlarn cebini alev alev yakmaya başladı. Kışın yakacak giderlerini karşılamak zorunda kalan vatandaşlar bu yıl her zamankinden daha fazla tutarları ödemek zorunda kalacaklar. Yakacak ihtiyaçlarını karşılamak isteyenler fiyat araştırmalarına devam ederken 1 ton kömürün kaç TL olduğu merak edilmeye başlandı. 

ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ ALTERNATİF OLMAKTAN ÇIKTI

Isınma ihtiyaçlarını karşılamak isteyen vatandaşlar doğal gaz ve elektrik alternatiflerini bu yıl geri plana itmek zorunda kaldılar. Her iki enerji türünden de fiyat yükselişleri dar ver orta gelirli vatandaşların ceplerini yakmaya başladı. Kışın hem elektrik fiyatlarına hem de doğal gaz fiyatlarına zam geleceği endişesi vatandaşların ısınmak için kömüre yönlenmesine neden oldu. 

TEK TUTAR DAL KÖMÜR İÇİN DE YÜKSEK ORANLI ZAMLAR YAPILDI

Doğal gaz ve elektrikte fiyat artışlarından dert yanan vatandaşlar için kömür piyasası da hiç iç açıcı gelişmeler meydana gelmiyor. Emtia piyasalarındaki fiyat yükselişlerinden bir süredir kömür fiyatları da nasibini alıyor. Özellikle son iki aylık süreçte kömür fiyatlarında inanılmaz zamlar geldi. Bu zamlar kışın ısınmak zorunda olan vatanbdaşları kara kara düşündürmeye başlattı. 

1 TON KÖMÜR KAÇ TL OLDU?

Kömür fiyatlarındaki değişimler de ortaya çıktı. Eylül ayındas kömür satın almak isteyen vatandaşlar o dönem yüzde 33,72 oranında zam ile karşı karşıya kaldılar. Ekim ayında da bu zam furyası kesilmedi. Ekim ayı içerisinde kömür fiyatları yüzde 28,69 oranında artttı. İki ay içerisinde kömüre yüzde 72 zam geldi. Ağustos ayı içerisinde 1 ton kömür için vatandaşların ödemeleri gereken tutar 1.254 TL oluyordu. Ancak Kasım ayına gelindiğinde şimdi vatandaşlar 1 ton kömür için 2.159 TL ödemek zorunda kaldılar. 

ODUN VE SOBA FİYATLARI BİLE ZAMLANDI

Kömür fiyatlarındaki yükselişler yalnızca kömür ile sınırlı kalmadı. Daha az enerji sahip olduğu için pek tercih edilmeyen odun fiyatları da katlanmaya başladı. Elde edilen son bilgilere göre Eylül ve Ekim aylarında odun fiyatı da yüzde 32,6 oranında zamlandı. Isınmak için soba satın almak isteyenler ise soba fiyatlarına son ik ay içerisinde yüzde 31 oranında zam geldiğini gördüler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@