Sonbahar Kampanyalarıyla Ziraat Bankası Konut Kredisi Başvuruları

Ziraat Bankası'nın sonbahar döneminde sağladığı kredi paketleri ile ev almak isteyenler için güncel faiz oranları belli oldu. İşte örnek ödeme tablosu ve maliyet hesabı.

Finans 18.09.2021 - 07:30 18.09.2021 - 08:28 Mustafa KARAGÖZ

Ziraat bankası konut kredisi başvuruları, Ziraat Bankası müşterisi olmayanlar için sadece şubelerden yapılabilir. 0850 220 00 00 numaralı hattan da Ziraat Bankası konut kredisi başvurusu için bilgi alınabilir. Ziraat Bankası müşterileri ise Ziraat Mobil uygulaması üzerinden başvuru talebinde bulunabilirler. Ancak başvuruda bulunan herkes, evraklarıyla birlikte şubeye giderek resmi başvuruda bulunarak sözleşme imzalamak zorundadır. 

Ziraat Bankası Konut Kredisi Güncel Faiz Oranları Ne Kadardır? 

Ziraat bankası faiz oranları, konut kredisi için güncel olarak %1,37 olarak belirlenmiştir. Bu faiz oranı üzerinden alınan konut kredilerinin geri ödeme tutarları şu şekilde listelenmiştir: 

•    300.000 TL’lik konut kredisi, 120 ay vade için 615.391 TL, 

•    200.000 TL’lik konut kredisi, 120 ay vade ile 410.573 TL, 

•    150.000 TL’lik konut kredisi, 96 ay vade ile 272.239 TL, 

•    100.000 TL’lik konut kredisi, 120 ay vade ile 205.754 TL, 

•    100.000 TL’lik konut kredisi, 72 ay vade ile 159.367 TL. 

Ziraat Bankası Konut Kredisi Başvurusu İçin İstenen Evraklar Nelerdir? 

Konut kredisi başvurusu evrakları,  Ziraat Bankası tarafından şöyle belirlenmiştir: 

•    Başvuru formu (şubede doldurulur) 

•    Kimlik, pasaport veya ehliyet 

•    Başvuruda bulunan kişilerin gelir durumlarını kanıtlayan gelir belgeleri 

•    Serbest meslek sahibi olanlar için bağlı bulundukları kuruluştan alınabilecek üyelik belgesi fotokopisi 

•    Tüzel kişilikler veya ortaklık kurulmuş şirketler için ortaklık sözleşmesinin yayınlanmış olduğu Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi 

•    Satın alınacak evin tapu fotokopisi 

•    Şubede başvuru sırasında talep edilebilecek diğer belgeler 

Henüz tapusu olmayan ve yapımının %70’i tamamlanmayan yapılar için Ziraat Bankası konut kredisi başvurusu yapılamaz. 

Ziraat Bankası Konut Kredisi En Fazla Ne Kadar Çekilebilir? 

Konut kredilerinin maksimum tutarı, Ziraat Bankasınca 1.000.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarın üzerinde konut kredisi verilmez. Verilebilecek minimum kredi tutarı ise 10.000 TL’dir. Ayrıca, Ziraat Bankasından alınmak istenen konut kredilerinin de vadesi, diğer bankalar gibi en fazla 120 aydır. 

Ziraat Bankası Konut Kredisi Yapılandırma İşlemi Nedir? 

Kredi yapılandırma işlemi, yüksek meblağlı ve fazla vadeli kredilerin, ödenememesi ve borç birikmesi durumunda kişilere banka tarafından sağlanan bir faydadır. Kişilerin taksitleri azaltılabilir veya daha uzun vadeye yayılabilir, böylece kişilere ödeme kolaylığı saylanmış olur. Ayrıca, bu işlemin gerçekleşmesi için borç birikmesi durumunu beklemeye gerek yoktur. Kredi sahipleri, şubelere giderek borç yapılandırma talebinde bulunabilirler. Borç yapılandırma, genellikle 500.000 TL ve üzerinde çekilmiş tutarlar için tercih edilir. 

Ziraat Bankası Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Nedir? 

Enflasyona endeksli kredi, Ziraat Bankasının müşterilerine sunduğu avantajlı konut kredilerinden biridir. Bu kredi türünde, kredinin toplam borcu enflasyondan etkilenmez, kredi sahipleri, TÜFE+ banka marj oranı olarak belirlenmiş vade sayısının artışına göre değişen faizlerle 1-120 ay vadeye göre faiz oranlarını belirleyebilirler. Bunun yanında, müşterilere bu faizin 6 ayda bir ya da senede bir olarak kendileri belirleme imkânı da sunulur. Borcunu erken kapatmak isteyen müşterilere cezasız kapatma imkanı da tanınır. 

Ziraat Bankası Ortak Konut Kredisi Nedir? 

Ortak konut kredisi, Ziraat Bankasının düzenli geliri olan ve aynı anda en fazla 5 kişiye sunduğu konut kredisi çeşididir. Ortak olarak alınan bu kredinin taksitleri de ortak olarak ödenir. Bu kredinin limiti normal konut kredileri gibi fazla değildir. 500.000 TL altında değerde olan konutların %80’i, 500.000 TL üzerinde değerde olan konutların ise %90’ı değeri kadar kredi verilebilir. Bu kredilerin başvuru şartları da Ziraat Bankası konut kredisi başvurusu ile aynı şartlara sahiptir. İstenen belgeler her bir ortak için geçerlidir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@