Sosyal Güvenlik Uzmanı Formülü Verdi: 5600 Günden 53 Yaşında Emeklilik

Çalışanlar erken emeklilik formülü için çalışmalara devam ederken 5600 günden emeklilik şartları açıklandı. Detaylar haberimizde...

Sosyal Güvenlik Uzmanı Formülü Verdi: 5600 Günden 53 Yaşında Emeklilik

Yapılan kanuni düzenlemenin ardından ne yazık ki emekli olmak için yaş şartı da getirilmiş, belirli kriterler dışında kalan her türlü durumda SGK prim gün sayısı ve hizmet süresine ek olarak yaş şartı da aranmaya başlanmıştı.

Süreçte binlerce kişi aranılan diğer 2 şartı taşımasına ve yerine getirmesine rağmen yaş şartını taşımadığı için emekli olamamıştı. Süreçte bu kişiler Emeklilekte Yaşa Takılanlar olarak anılmaya başlanmıştı.

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN ARANILAN FORMÜLÜ AÇIKLADI!

Çalışan binlerce kişi emeklilik için mümkün olan en kısa formülü araştırmaya devam ederken süreçte isteğe bağlı prim ödemeleri için emekli olma konusunda gelen soru yanıtlandı. Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu tarafından yapılan açıklama ile erken emekli olmak isteyenlere yol gösterildi.

Kendisine yöneltilen "15 Ocak 1974 doğumlu kadınım. SSK giriş tarihim 25 Nisan 2002 olup 2550 gün prim ödemem var. 2013 yılında evlenerek işten ayrıldım. O zamandan beri çalışmadım. İsteğe bağlı prim ödeyebilir miyim? Ne zaman emekli olurum?" sorusuna yanıt veren Sarısu yaş haddinden emekli olmanın formulünü açıkladı.

YAŞ HADDİNDEN EMEKLİLİK İMKANI SUNULACAK

Gerekli şartları taşıyan kişiler için SSK tarafından yaş haddinden emekli olma imkanı tanındığını belirten Sarısu okurunun 25 yıllık süre ve 4500 prim ödeme gün sayısı üzerinden 58 yaş şartına tabi olduğunu belirterek 58 yaşında emekli olacağını dile getirdi. Bu kriterleri taşıyan kişiler 58 yaşında emekli olabilecek.

SONRAKİ HABER