Sosyal Güvenlik Uzmanı Sarısu Açıkladı: 52 ve 56 Yaşında Emekli Olma Formülü!

Erken emekliliğin formülü herkes tarafından araştırılırken konu hakkında açıklama işin uzmanı Ekrem Sarısu tarafından yapıldı!

Sosyal Güvenlik Uzmanı Sarısu Açıkladı: 52 ve 56 Yaşında Emekli Olma Formülü!

Yapılan kanuni düzenlemeler ile beraber emekli olmak isteyen kişilere prim gün sayısı ve fiili hizmet süresi şartlarının yanı sıra yaş şartı da getirilmişti. Yapılan yeni düzenleme ile pek çok kişi aranılan şartları taşımasına rağmen yaş şartına takıldığı için emekli olmamış, sayıları her geçen gün artan bu kişiler Emekllikte Yaşa Takılanlar EYT adı altında bir araya gelmişti.

Yapılan tüm çağrılara ve oluşturulan kamuoyu baskısına rağmen EYT müjdesi gelmezken süreçte vatandaş ise emekli olmak için farklı alternatif çözüm önerileri araştırmaya başlamıştı. Peki, 52 yaşında ve 56 yaşında emekli olmanın formülü ne, kimler erken emekli olabilir?

52 YAŞINDA VE 56 YAŞINDA NASIL EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ, EN ERKEN NASIL EMEKLİ OLURUM?

Posta Gazetesi yazarlarından Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu okurlarından gelen emeklilik sorularını yanıtlarken erken emekli olmak isteyen kişilere de yol gösterdi. Sarısu bir okurundan gelen "23 Nisan 1970 doğumluyum. 3 Şubat 1997 tarihinde 657’ye tabi olarak atandım. 390 günlük SSK hizmetimi birleştirdim. Bu şartlarda ne zaman emekli olurum?" sorusuna yanıt verdi.

Okurunun 52 yaşında emekli olabileceğini belirten Sarısu "90 günlük SSK prim ödemeniz memuriyet sürenizden önce olmalı. Emekli Sandığı’ndan emekli olmak için 20 tam yıl fiili hizmet süresi ve 52 yaş şartlarına tabisiniz. Hizmet süreniz yeterli olduğundan, 52 yaşınızı dolduracağınız 23 Nisan 2022’de emekli olabilirsiniz" diyerek 2022 senesinde 52 yaşında emekliliğin mümkün olduğunu söyledi.

1971 doğumlu olan ve 3 Haziran 99 tarihli işe girişi olan bir diğer okurunun sarısını da yanıtlayan Sarısu emeklilik için 20 yıl sigortalılık süresi, 5975 gün prim ve 56 yaş şartlarına tabi olduğunu belirterek 56 yaşını beklemesi gerektiğini söyledi.