Sosyal Medya Düzenlemesinde Taslak Metin Hazırlandı

Yaklaşık sekiz aydır çalışmaları devam eden sosyal medya düzenlemesine ilişkin 60 maddelik taslak metin hazırlandı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunuldu. Yakında Meclis'e gelmesi bekleniyor.

Gündem 22.04.2022 - 16:08 22.04.2022 - 16:08 Gülşah Konuk Akın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasının ardından başlatılan sosyal medya düzenlemesine ilişkin çalışmalar neredeyse sekiz aydır devam ediyor. Düzenlemeye ilişkin 60 maddelik taslak bir metin hazırlandı ve bu taslak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunuldu. Kamu düzenini, kişisel hak ve özgürlükleri koruyacak olan Dezenformasyon Yasası çalışmalarının neredeyse bittiğini TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı, AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman açıklamıştı. 

TASLAK METİN ERDOĞAN'A SUNULDU
AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlık etti. Toplantıya, yaklaşık 60 madde ve üç bölümden oluşması düşünülen taslak metin de geldi ve taslak metne ilişkin sunum yapıldı. Geçtiğimiz günlerde iftar programında bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de sosyal medya düzenlemesine ilişkin konuştukları iddia ediliyor. Gelecek hafta salı günü, sosyal medya düzenlemesine ilişkin hazırlanan 60 maddelik taslak, AK Parti ve MHP kurmayları tarafından değerlendirilecek.

sosyalmedya

YALAN HABERLE MÜCADELE VE DEZENFORMASYON ÖNCELİKLİ
NTV'nin haberine göre sosyal medya düzenlemesinin taslak metninde ana madde yalan haber ve dezenformasyonla mücadele. Özel hayatın dokunulmazlığı, kişisel verilerin korunmasına yönelik değişiklikleri içeren maddelerin uygulamaya konulması bekleniyor. Düzenlemede yalan haber tanımlaması da yapıldı. Yalan ve yanıltıcı haberleri sosyal medya üzerinden yayanlara cezai yaptırım uygulanması öngörülüyor. Sosyal medya şirketlerini temsil edenler düzenleme sonrasında gerçek kişi olacak. İnternet medyası da yasal altyapıya kavuşacak. 

Emlak365.com 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@