Sözleşme Yapılmayan Tozkoparan Kentsel Dönüşüm Projesine İtirazlar Devam Ediyor

İstanbul'un Güngören ilçesi Tozkoparan Mahallesi'nde yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesi için proje alanında bulunan binaların elektrik, doğalgaz ve su bağlantılarının kesilmeye başlandığı iddia edildi. Mahalle sakinleri ise mağdur olduklarını ifade ederek yapılması planlanan projeye karşı çıkmaya devam ediyorlar. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM 17.06.2021 - 05:00 17.06.2021 - 05:00

İstanbul'da kentsel dönüşüm projeleri kapsamında en çok tartışma konusu olan projelerin başında Güngören ilçesi Tozkoparan Mahallesi'nde yapılması planlanan proje oldu. Projeye itirazları olan mahalleliler kendilerine haksızlık yapıldığı iddialarını sürdürüyorlar. Güngören Belediyesi'nin uygulamalarını eleştiren mahalleli belediyenin binalardaki elektrik, su ve doğalgaz hatlarını kesmeye başladıklarını söylediler.

MAHALLE SAKİNLERİ İTİRAZ EDİYOR

Güngören Belediyesi ekipleri tarafından Tozkoparan Mahallesi'ne polis nezaretinde ekiplerin gönderildiği ve 3 binada elektirk, su ve doğalgaz bağlantılarının kesildiği iddia edildi. Tozkoparan Mahallesi'nde 900 konutluk alan depreme dayanıklı olmadığı gerekçesi ile kentsel dönüşüm kapsamında alınmış ve yeni bir proje üretilerek inşa faaliyetleri için harekete geçilmişti. Ancak mahalle sakinleri durumun öyle olmadığı iddiasındalar. Binalarının sağlam raporu olduğunu söyleyen mahalleliler incelem yapılmadan dış gözlemle binalarına depreme dayanksız raporu verildiği görüşünü savunuyorlar. 

MAHKEME SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Tozkoparan Mahallesi sakinleri kentsel dönüşüm kararına ilişkin itirazlarını mahkemeye taşıdılar. Ayrı ayrı 33 dava açan mahalle sakinleri bu davaların hepsinde ayrı inceleme yapılması amacıyla davaları birleştirmek istemediler. Mahalle sakinlerinin iddiasına göre belediye ve bakanlık tarafından talep edilmesi üzerine tüm davalar birleştirilip tek bir dava haline getirildi. 

HENÜZ SÖZLEŞME YAPILMADI

Kendileri ile sözleşme yapılmadan binalarının yıkılmak istenmesini kabul etmediklerini söyleyen mahalle sakinleri genel bir açıklama yaparak, “Aralık ayında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tozkoparan Mahallesi'ni ziyaret etti ve bize birkaç gün içerisinde sözleşmelerin sunulacağını söyledi Ancak aradan aylar geçti ve bir gelişme olmadı. Sözleşme imzalamış değiliz. Buna rağmen binalarımız yıkılmak isteniyor. Tamam binalar yıkılsın ama biz ne zaman, ne şekilde ve hangi şartlarda evlerimizi alacağımızı bilmiyoruz. Bizimle sözleşme imzalanmadan binaları boşaltmamız isteniyor.” dediler. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@