SPK 2021 Yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi Değişti!

Sermaye Piyasası Kurulunun 2021 Yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesinin Güncellenmesine İlişkin Kararı, 7 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlayarak yürürlüğe alındı.

Emlak Haberleri 07.09.2021 - 07:59 07.09.2021 - 08:19 Gülcan Özer

7 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Sermaye Piyasası Kurulunun 2021 Yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesinin Güncellenmesine İlişkin Karar yürürlüğe girdi. 2 Eylül 2021 tarihli Sermaye Piyasası Kurulu toplantısında alınan karar kapsamında Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği üyelerinin vereceği değerleme hizmetlerine ilişkin ücretler yeniden belirlenmiş oldu. 

Alınan karar kapsamında Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Uygulama esaslarının aynen uygulanmasına karar verilirken 2021 Yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesinin ise güncellenmesine ve rakamların değiştirilmesine karar verildi. Alınan karar kapsamında Türkiye Değerleme Uzmanları Birliğine üye olan değerleme uzmanları tarafından sunulan hizmetlerden talep edilecek olan ücretler yükseltilmiş oldu. 

2021 GAYRİMENKUL DEĞERLEME ASGARİ ÜCRET TARİFESİ DEĞİŞTİ! 

Yayımlanan yeni liste ile beraber belirli değerleme ücretlerinde fiyat artışına gidildi. Bu kapsamda arsalar ve tarım arazileri için belirlenen en düşük değerleme ücreti 850 liraya yükseltildi. 

değerleme-ücret-tarifesi-1

Konutlar ve işyerleri için yayımlanan listede ise bağımsız bölüm niteliği kazanmış konut, ofis ya da büro için en düşük değerleme ücreti 793 liraya yükselirken dükkan, plaza, iş merkezi gibi alanlarda ise en düşük değerleme ücreti 871 lira olarak yeni listede yerini aldı. 

2960 kayısı Boğaziçi Kanunu kapsamındaki yalılar ile aynı kanun kapsamında eski eser niteliğindeki tescilli gayrimenkuller için ise değerleme ücreti 4 bin 427 TL olarak açıklandı. 

değerleme-ücret-tarifesi-2

İnşa halindeki gayrimenkulün tamamlanma seviyesinin tespiti amacıyla yapılan değerlendirmelre ise güncel tarifedik ücretin yüzde 30'u olarak uygulanacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@