SPK Açıkladı, Borsada Açığa Satış Yasağı Kararı Alındı! BIST Pay Hisseleri Hakkında Son Dakika Gelişmeleri

Suriye'de son durum piyasalar tarafından yakından takip edilirken SPK yapmış olduğu son dakika açıklaması ile BIST pay hisseleri için 28 Şubat 2020 tarihinde açığa satış işlemlerinin yasaklandığını duyurdu.

EKONOMİ 28.02.2020 - 09:12 15.07.2021 - 00:09 SERHATMEDYA

Suriye'de son durum piyasalar tarafından yakından takip edilirken SPK yapmış olduğu son dakika açıklaması ile BIST pay hisseleri için 28 Şubat 2020 tarihinde açığa satış işlemlerinin yasaklandığını duyurdu. Detaylar haberimizde...

Sermaye Piyasası Kurulu SPK yapmış olduğu resmi açıklama ile açığa satış yasağı yaptığını duyurdu. BORSA'DA AÇIĞA SATIŞ YASAKLANDI! Suriye rejim unsurları tarafından yapılan saldırada 33 askerimiz şehit düşmüştü. Yaşanan gelişmelerin ardından piyasalarda da tansiyon yükselmiş, dolar kuru 6.23 lira eşiğini hızlı bir şekilde aşmıştı. Gelen son dakika haberi ile SPK açığa satış yasağı başlattığını duyurdu. İşte o açıklama metni;6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun (SPKn) 1 inci maddesi çerçevesinde, sermaye piyasalarının güvenilir, şeffaf, istikrarlı bir ortamda işleyişinin sağlanması ile yatırımcıların hak ve yararlarının korunmasını teminen, SPKn'nun 128/1-(a) maddesine dayanarak, Borsa İstanbul A.Ş pay piyasalarında 28.02.2020 tarihinde;1. Açığa satış işlemlerinin yasaklanmasına, gün içinde açığa satış tuşuna basılmadan yapılan ve aynı gün içinde kapatılan pozisyonların da söz konusu yasak kapsamında olduğu hususunda yatırımcıların ve yatırım kuruluşlarının bilgilendirilmesine,2. Kurulumuz kararına uyumun kontrol ve takibinde sorumluluğun yatırım kuruluşlarında olduğunun hatırlatılmasına karar verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@