SPK Uzmanı Konut Fiyatları Neden Düşmez Açıkladı: 11 Milyon Liraya 1+1 Daireler Peynir Ekmek Gibi Kapışılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan konut kredisi destek paketi sonrasında ev fiyatları adeta alev almıştı. Konut fiyatları neden yükseliyor, ne zaman düşer, ucuzlar mı, ev fiyatları düşecek mi

Emlak Haberleri 15.05.2022 - 11:25 15.05.2022 - 11:25 Gülcan Özer

Konut fiyatlarında yaşanan baş döndürücü yükseliş tüm hızı ile devam ederken ev sahibi olmak isteyen kişiler fiyatların neden yükseldiğini ve ne zaman düşeceğini araştırmaya başlamıştı. Konu hakkında bir açıklama da eski SPK uzmanı Dr. Berra Doğaner yaptı. 

Hatırlanacağı üzere Pazartesi günü gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan kamu bankaları üzerinden ev almak isteyen kişilere düşük faizli destek kredisi verileceği açıklanmıştı. Kampanyanın açıklanmasının ardından konut fiyatlarına zam yağmuru başlatılmış, saatler içerisinde ev fiyatları rekor seviyede artmıştı. 

KONUT FİYATLARI DÜŞECEK Mİ, NE ZAMAN DÜŞER?

Ev fiyatlarında yaşanan yükseliş tüm ülke genelinde en çok konuşulan gündem maddeleri arasında yer alırken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından açıklanan konut fiyat endeksi raporuna göre ortalama konut fiyatı 1 milyon TL barajını aşarken şok etkisi yaratmıştı. İstanbul'da ise 100 m2 ortalama konut fiyatı 1 milyon 400 bin TL barajına yaklaşmıştı. 

konut fiyatları neden düşmez

Konut fiyatlarında yaşanan süreci değerlendiren eski SPK uzmanı Dr. Berra Doğaner sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı değerlendirmesinde "Herkesin gündemi olan konut fiyatları hakkında bir anekdot. Sadece 1 aydır satışta olan Dap Yapı Levent (aslında Seyrantepe) projesinde 1+1 daireler 11 milyon TL den satılıyor. En düşük fiyatın bu olduğu projede 500 daireden sadece 51 adet kalmış. Talep sürdükçe bu fiyatlar asla düşmez" diyerek talep düşmeden konut fiyatlarına indirimin son derece zor olduğunu söyledi. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@