SSK Bağkur Emekli Sandığı Primi Ödeyenlerin 2022'de Alacağı 3 Ayrı Devlet Desteği

Devlet tarafından sağlanan maddi yardımlar genellikle sosyal güvencesi olanlara ödenmez. Ancak bazı istisnai ödemeler mevcut. SSK Bağkur Emekli Sandığı primi ödeyenlerin alabileceği o ödemeler.

Finans 17.01.2022 - 15:45 17.01.2022 - 15:46 Mustafa Karagöz

Aile Bakanlığı, SGK, İŞKUR, VGM ve diğerleri. Birçok kamu kurumu ihtiyaç sahibi ailelere özel destekler sağlamakta. Bu destek ödemelerinin birçoğunda ise ailenin ihtiyaç sahibi durumda olması, sosyal güvencesi olmaması beklenir. Maddi yetersizlikler durumunda sağlanan desteklerin dışında kurumların özel haller için yapmış olduğu ödemeler de mevcut. Bu ödemeler arasında yer alan  SSK Bağkur Emekli Sandığı primi ödeyen vatandaşların da alabileceği 3 desteği sizlerle paylaşıyoruz. 

SSK, BAĞKUR, EMEKLİ SANDIĞI PRİMİ ÖDEYENLERİN ALABİLECEĞİ 3 DEVLET DESTEĞİ 

Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanların haklarının korunması amacıyla, çalışanlara özel ödemeler yapmakta. Sigorta ödeyenlerin alabileceği destekler doğum sürecinde yada ölüm sürecinde alınabilir. Ayrıca SGK çalışanın sağlık sorunları yaşadığı dönem için de ek ödeme yapar. Aile Bakanlığı'nın da ödeme listesinde çalışma hayatında yer alanları için ödenen destekler var. Hangi devlet desteğinin hangi özel durumda alınabileceğine ilişkin detayları sizlerle paylaşıyoruz. 

SSK Bağkur Emekli Sandığı Primi Ödeyenlerin 2022'de Alacağı 3 Ayrı Devlet Desteği (3)

SGK ÖDÜYOR - 2022 YILINDA 1250 TL OLDU

Çalışanların alabilecekleri ilk desteklerden birisi cenaze yardımı. Çalışma hayatında yer alan birisi vefat ederse geride kalanlara cenaze masrafları için yardım ödenir. Geride kalanların SGK primi ödüyor veya ödemiyor olması destek için sorun teşkil etmiyor. Vedat durumunda devlet SGK aracılığıyla bu desteği herkese sağlıyor. 

2022 yılında ödeme tutarı artan cenaze yardım parası desteğinden faydalanmak için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş olması yeterli. Ödemeler ilk olarak çalışan evli ise eş ve çocuklarına, çalışan bekar ise anne baba yada kardeşlerine ödenir. 

SSK Bağkur Emekli Sandığı Primi Ödeyenlerin 2022'de Alacağı 3 Ayrı Devlet Desteği (2)

AİLE BAKANLIĞI ÖDÜYOR - EN AZ 300 TL, EN FAZLA 600 TL

Aile Bakanlığı tarafından yapılan ödemelerin genellikle özel şartları bulunuyor. Ancak doğum parasında tek şart anne yada babanın Türk vatandaşı olması. Yeni bebek sahibi olan tüm ailelere bakanlık üzerinden 300 TL ödeme yapılır. Eğer aile ilk değil ikinci çocuğunu dünyaya getirecekse ödeme 400 TL, üç veya daha fazla çocuk için 600 TL destek ödenir. Başvurular kimlik çıkarma sırasında alınır eğer alınmamışsa kaymakamlıklara başvuru yapılabilir. 

SSK Bağkur Emekli Sandığı Primi Ödeyenlerin 2022'de Alacağı 3 Ayrı Devlet Desteği (1)

SGK ANNE ADAYLARINA ÖDÜYOR

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 2022 yılında doğum izni parası ödemesi yapacak. Çalışma hayatında yer alan tüm kadınlar anne olmaya hazırlandıkları dönemde, izin kullanırlar. Doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olarak kullanılan bu izinde devlet doğum izni ödemesi yapar. Doğum izni ödemesi çalışanın sigorta primine göre belirlenir. 16 hafta için devlet en az asgari ücretle çalışan kadınlara ödeme yapar. 2022 yılında asgari ücretle çalışan bir anne bebek beklediğinde 12 bin 454 TL doğum izni ödemesi alır. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@