SSK, Bağkur Emeklisi ve Memur Emeklilerine Yapılacak Zammı Merkez Bankası Tahmin Etti! Maaşa Göre Zam Hesabı

Merkez Bankası'nca açıklanan enflasyon beklentisi rakamlarına göre 2021 yılı sonunda emeklilere yapılacak zam tutarını hesapladık.

Finans 12.11.2021 - 16:34 12.11.2021 - 16:34 Mustafa KARAGÖZ

Merkez Bankası gün içerisinde beklenti anketi sonuçlarını ilan etti. TCMB tarafından ilan edilen raporda 2021 yılı sonunda enflasyon oranlarının ne kadar olacağı da öngörüldü. Merkez Bankası tarafından ilan edilen veriler ile SSK Bağkur ve Emekli Sandığı emeklilerinin ne kadar alacaklarını hesapladık. 

EMEKLİLERİN 2021 YILI SONU ZAM ORANLARI

Bilindiği üzere emeklilerin zam oranları emeklilik türlerine göre belirleniyor. SSK ve Bağkur kapsamında emekli olanlar ile emekli sandığından emekli olanların alacakları zamlar farklı oluyor. Zira SSK Bağkur emeklilerinin zam oranları doğrudan zam oranına göre belirlenirken emekli sandığı emeklilerinin alacakları zamlar net maaş ve enflasyon farkına göre belirlenir. 

emekli maaş zam tahmini tcmb 4

SSK ve Bağkur Emeklileri için Formül

SSK ve Bağkur emeklileri yılda iki defa zam alırlar. İki zam tutarıda doğrudan oluşan enflasyon oranalarına göre belirlenir. Zam dönemleri Ocak Temmuz ve Ağustos Aralık olarak uygulanır. Yılın ilk yarısında 6 aylık enflasyon yüzde 8.45 çıkmış ve SSK Bağkur emeklileri doğrudan bu oran kapsamında zam almışlardı. Yılın ikinci yarısında da oluşan 6 aylık enflasyon zam olarak yansıyacak. 

emekli maaş zam tahmini tcmb 3

Memur ve Emekli Sandığı Emeklileri için Formül

Emekli sandığından emekli olanlar ile memurlar için zam oranları farklı hesaplanacak. Toplu sözleşme kapsamında doğrudan yüzde 5 net zam alacak olan memur ve memur emeklileri bu zammın yanında enflasyon farkı zammı alacaklar. Enflasyon farkı zammı da enflasyon oranlarının yüzde 3'ünün üzerinde çıkacak olan oran kadar olacak.

emekli maaş zam tahmini tcmb 2

KİM NE KADAR MAAŞ ZAMMI ALACAK?

İlan edilen oranlar kapsamında kimin ne kadar maaş zammı alacağını, Merkez Bankası'nın enflasyon beklentilerine göre hesapladık. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Kasım ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'ni yayımladı. Buna göre yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 17,63'ten yüzde 19,31'e yükseldi. Yani 12 aylık enflasyon oranı yüzde 19.3 seviyesinde olacak. Bu orana göre bir hesaplama yapıldığında yılın ikinci yarısında oluşacak ve maaşlar yansıyacak enflasyon oranları 10.8 oldu. 

emekli maaş zam tahmini tcmb 1

Zam Oranı Yaklaşık 11 Olacak

Merkez Bankası verilerine göre zam oranı SSK Bağkur Emeklileri için yüzde 11 bandında, Memur ve Memur Emeklileri için ise yüzde 13 bandında olacak. Bu oran ile 2000 TL maaş alan bir SSK yada Bağkur emeklisinin maaşı 2.220 TL olacak. Maaş tutarı 1800 TL olanların maaşları ise 198 TL'lik artışla 1998 TL olacak. 1500 TL aylık alanların maaşları ise 1665 TL'ye yükselecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@