SSK Prim Sorgulama Nasıl Yapılır ve Nereden Öğrenilir? 3600 Günden Emekli Olmak

SSK prim sorgulaması sigortalı çalışanlar tarafından sıklıkla merak edilen bir konudur. SSK Prim sorgulama internet üzerinden online yapılabildiği gibi SGK şubelerine şahsen başvuruda bulunularak da yapılabilir. Aşağıda vereceğimiz bilgilerden de anlaşılacağı gibi SSK prim sorgulama işlemi sonucu doğru bilgiler edinilmesi çalışanların ileriye dönük planlarını yapabilmelerine ışık tutabilmektedir.

EKONOMİ 29.11.2019 - 09:39 15.07.2021 - 00:12 SERHATMEDYA

SSK prim sorgulaması sigortalı çalışanlar tarafından sıklıkla merak edilen bir konudur. SSK Prim sorgulama internet üzerinden online yapılabildiği gibi SGK şubelerine şahsen başvuruda bulunularak da yapılabilir. Aşağıda vereceğimiz bilgilerden de anlaşılacağı gibi SSK prim sorgulama işlemi sonucu doğru bilgiler edinilmesi çalışanların ileriye dönük planlarını yapabilmelerine ışık tutabilmektedir.

SSK prim sorgulaması sigortalı çalışanlar tarafından sıklıkla merak edilen bir konudur. SSK Prim sorgulama internet üzerinden online yapılabildiği gibi SGK şubelerine şahsen başvuruda bulunularak da yapılabilir. E-Devlet Üzerinden SSK Prim SorgulamaSSK prim sorgulaması e-devletten yapılabilir. Bu amaçla izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:
 • Öncelikle www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet sitesi ana sayfasına ulaşılır.

 • Daha sonra kimlik doğrulama amacıyla başvuru sahibi TC kimlik numarası ve e-devlet şifresini yazarak e-devlet sitesine girilir.

 • Açılan sayfadan’’ E-Hizmetler’’ menüsü seçilir.

 • ‘’E-Hizmetler’’ menüsü altından  ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu’’ yazısına tıklanır.

 • Ekranda açılan pencereden ‘’Hizmet Dökümü’’ yazısına tıklanır.  

 • ‘’Hizmet Dökümü’’ yazısının altından ‘’4A Bilgilerinin Görüntülenmesi’’ istenir.Böylece ekranda sorgulama yapan kişiye ait SSK prim süresi görüntülenir.SSK Prim Sorgulama ve Emeklilik İçin Gereken Prim Gün SayısıEmekli olmak için ödenmesi gereken prim gün sayısı 3600 gün ya da 5400 gündür. Prim gün sayısının yanı sıra emekli olunması için doldurulması gereken yaş şartı da bulunmaktadır. Yaş sınırı çalışanın cinsiyetine göre değişiklik gösterebilir. Kadınlar için uygulanan yaş sınırı, erkekler için uygulanan yaş sınırından biraz daha az olabilir.SSK Prim Sorgulama Sonucu 3600 Gün Üzerinden Emekli OlmakSSK Prim sorgulamasında 3600 günün tamamlanması halinde emeklilik hakkı elde edilebilir. 3600 Günün tamamlanması 15 yılın tamamlanması demektir. Eğer emekli olmak isteyen kişinin işe başlama tarihi 08. Eylül.1999 tarihinden daha önce ise 3600 günün tamamlanması ile emeklilik hakkı elde edilebilir.   Konu ile ilgili daha detaylı ve sağlıklı bilgi alınması için uygun bulunan herhangi bir SGK şubesine şahsen müracaat edilerek sorgulama yapılabilir.Engellilik/Malulen Emeklilik Ve SSK Prim SorgulamaEngelli/Malul emekliliğinde istenen prim gün sayısı daha düşüktür.  Eğer çalışmakta olan kişi  çalışma gücünün en az % 60’ını kaybettiğini belgeleyebiliyorsa, prim gün sayısı dikkate alınmadan emekli olabilir. Bunun için istenen belge tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporudur. Bahse konu raporda başvuruda bulunan kişinin çalışma gücünü en az % 60 oranında kaybettiği ibaresi bulunmalıdır. Malul emekli olunabilmesi için en az 10 yıllık sigorta priminin ödenmiş olması ön koşulu da aranmaktadır.E-devlet Üzerinden SGK Tescil Ve Hizmet DökümüE-devletten alınabilecek bir başka bilgi de SGK Tescil ve Hizmet dökümüdür. E-devlet üzerinden SGK Tescil ve Hizmet dökümü bilgisini gösteren ekran sayfası üzerinde görünen diğer bilgiler şunlardır:
 • Sorgulama yapan kişinin adı ve soyadı,

 • Sorgulama yapan kişinin cinsiyeti,

 • Sorgulama yapan kişinin ana adı,

 • Sorgulama yapan kişinin baba adı,

 • Sorgulama yapan kişinin doğum tarihi,

 • Sorgulama yapan kişinin doğum yeri,

 • Sorgulama yapan kişinin SSK (4A) sicil numarası,

 • Sorgulama yapan kişinin işe giriş tarihi,

 • Sorgulama yapan kişinin çalışıyor ya da çalışmıyor olduğuna dair durum bilgisi,

 • Sorgulama yapan kişinin uzun vade gün sayısı gibi bilgilerdir.Özellikle uzun vade gün sayısının internet tabanında otomatik olarak hesaplanarak  sorgulama yapan kişiye bildirilmesi, emeklilik için kalan sürenin hesaplanması açısından büyük bir kolaylık sağlar.Bu bilgilere erişen SSK mensupları işverenin sigortalarını tam ve düzenli ödeyip ödemediğini, beyan edilen brüt maaşlarının doğru olup olmadığını, işe giriş ve çıkış tarihlerinin doğru olarak bildirilip bildirilmediğini de öğrenebilirler. Bu bilgilerin zamanında öğrenilmesi ile ileride oluşabilecek sorunlar önlenebilmektedir.


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@