Stokçular Yüzünden Fiyatlar Tavan Yaptı, İthalat İzniyle Stokçuların Şekeri Elinde Kalacak

Stokçuların şeker fiyatları üzerinden yürüttükleri oyunlar arı üreticilerini de sıkıntıya soktu. Ticaret Bakanlığı'nın ithalat izniyle şeker, stokçuların elinde kalacak.

Gündem 30.05.2022 - 09:59 30.05.2022 - 09:59 Gülşah Konuk Akın

Şeker fiyatlarında yaşanan dalgalanmaları arı üreticilerini de sıkıntıya soktu. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 400 bin ton şeker ithalatına izin verilmesinin ardından piyasada bir rahatlama meydana geldi. Yapılacak ithalat Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenecek. Türkiye, şubat ayında üyelerine dağıtmak için 50 bin ton ithalat izni başvurusunda bulundu. İthalat izni ile Türkiye, Tarım, Gıda, Hayvancılık ve Arıcılık Federasyonu (TAHAP) talebini yenileyerek arı üreticilerinin şeker ihtiyacını gidermeyi hedefliyor.

ARI ŞEKER BULAMADIĞI İÇİN BESLENEMİYOR

TAHAP Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu, yaşanan sıkıntılara dikkat çeken konuşmasında: "Geçtiğimiz hasat döneminden bu yana şeker ihtiyacında kendi kendine yeten Türkiye'de fiyatlar stokçular yüzünden tavan yaptı. Piyasaya şeker vermeyen toptancılar kaosa neden olmuş ve arı üreticisini zora sokarak, beslenmesini yapamayan binlerce arının ölümüne neden olmuşlardır. Şimdi bile arı şeker bulamadığı için beslenemiyor" ifadelerini kullandı. Sarıoğlu, sektörün sıkıntılarını giderebilmek adına 20 bin ton şeker ithalatı için izin başvurusunda bulunduklarını da söyledi.  

ithalatizniylestokuçununşekerielindekalacak

Daha önce yapılan ithalat izni başvurularının yenileneceğini, arıların ölmemesi ve sektörün sekteye uğramaması için bu kez 50 bin ton için başvuruda bulunacaklarını söyleyerek üyelerin ve çiftçinin ihtiyacını gidermeye çalışacaklarını belirtti. Sabah'ın haberine göre, Arı stoklarının izlenmesi ve sürdürülmesine ihtiyaç olduğunu belirten Sarıoğlu, maliyetler konusunda bu zamana kadar TAHAP üyelerine destek olduklarını vurguladı.

Bunun yanı sıra gübre ithal satış için de gerekli olan lisans belgesinin alındığını, bu konuda da çalışmaların başladığını söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@