Stokçulara Ceza Miktarı Artırıldı! Karar, Resmi Gazete'de Yayımlandı

11 Ocak 2022 tarihli Resmi Gazete'de Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında stokçulara uygulanacak ceza miktarı artırıldı.

Stokçulara Ceza Miktarı Artırıldı! Karar, Resmi Gazete'de Yayımlandı

Son aylarda market fiyatlarındaki ani artış vatandaşları mağdur etmeye devam ediyor. Zincir marketlerin üreticiden pahalı mal satın alma bahanesiyle fiyatlara zam yapıyor olmasına devlet 'dur' dedi.

Zincir marketlerde satılan başta ayçiçek yağı, un, şeker, bakliyat olmak üzere neredeyse tüm ürünlerde yapılan zam, beraberinde stokçuluğu da getirdi. Market yetkilileri ileride daha çok zam gelecek bahanesiyle daha önce aldığı malları stoklayarak daha sonra fahiş fiyatlardan satışa çıkarıyor.

Durum böyle iken vatandaş markette temel ihtiyaç ürünlerine ulaşmakta zorluk çekiyor. Öyle ki marketlerde satılan birçok ürüne satış kotası da getirildi.

Market çalışanları üstlerinden aldıkları emir ile malları raflara dizmeyerek vatandaşa 'kalmadı, yok' gibi gerekçeler sunuyor.

Devlet, vatandaşların bu mağduriyetini gidermek için düğmeye bastı. Stokçularla ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

STOKÇULARA CEZA ARTIRILDI

11 Ocak 2022 Salı tarihli Resmi Gazete'de Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında stokçuluk yapanlara da yer verildi.

resmi gazete stokçuluk

Kanuna göre üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler tarafından piyasada darlık yaratıcı, piyasa dengesini ve serbest rekabeti bozan faaliyetler ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunanlara uygulanan idari para cezasının alt ve üst sınırı yeniden belirlendi.

Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında stokçuluğa karşı caydırıcılığın artırılması için 50 bin lira olan ceza alt sınırı 100 bin liraya, 500 bin lira olan ceza üst sınırı ise 2 milyon liraya yükseltildi.

stokçulara ceza

Buna göre stokçuluk yaparak vatandaşların mallara ulaşmasını engelleyen market vb. işletmelere en az 100 bin en fazla 2 milyon lira para cezası uygulanabilecek.

Karar, 11 Ocak 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

SONRAKİ HABER