Su, Elektrik, Doğalgaz, İnternet Faturalarını Ödeyemeyenler! Artık Kabul Edilecek

Belediye başkanlıkları, kaymakamlıklar ve valilikler vatandaşların kış döneminde faturalarına destek olacaklar. Fatura desteği almak için yapılması gerekenler Emlak365'te.

Finans 29.10.2021 - 13:49 29.10.2021 - 13:49 Mustafa KARAGÖZ

Ekonomik şartların yılsonunda ağırlaşması nedeniyle daha çok aile devlet desteklerini merak ediyorlar. Bu konuda araştırma haline olan ailelerin ilk sırada yer alan araştırmalarından birisi de fatura desteği. Özellikle son gelen zamların ardından çok daha fazla gider kapısı olan faturalar için ek çözüm arayan aileler devletin kapısını çalışıyorlar. 

DEVLETİN 2021 YILI KIŞ FATURA DESTEKLERİ

Devlet tarafından sağlanan destekler arasında fatura desteği bulunuyor. Aile Bakanlığı özel başvuru şartları ile elektrik tüketim desteği sağlıyor. Diğer faturalar için ise aileler belediyelerden yardım alma şansına sahipler. 

Aile Bakanlığı Elektrik Desteği

Aile Bakanlığı zor durumda olan sosyal yardım alan ve sosyal güvencesi olmayan ailelere elektrik tüketim desteği sağlar. 2 kişilik ailelere ayrı, 3 kişilik ailelere ayrı 4, kişilik ailelere ayrı ver 5 ve üzerinde kişi bulunan ailelere ayrı ödenen destek aylık 137 TL'ye kadar çıkar. Ödemeler PTT'den yatırılır ve vatandaşlar gelen faturadan 137 TL düşmesi kalan tutarın ise aile tarafından ödenmesi ile desteklerini alırlar. Başvurular sosyal yardımlaşma vakıflarına yapılur. 

Belediyelerden Elektrik, Su, Doğalgaz ve İnternet Faturası Desteği

Belediyeler ise vatandaşlara çok sayıda destek sağlayabilirler. İl büyükşehir belediyeleri ile ilçe belediyelerine ayrı ayrı yapılacak olan başvurular ile vatandaşlar faturalarını kış döneminde daha rahat ödeyebilirler. Kış dönemi desteği almak için ilk olarak belediyenin yardım programı başlatmış olması gerek. Detaylı bilgi il ve ilçe belediyelerinden ayrı ayrı alınabilir. 

Yardım programı başlatan belediyeler başvuru toplarlar. Ardından ise ihtiyacı olan ailelere fatura desteği sağlanır. 

Fatura desteği almak için ailelerin maddi durumlarının zayıf olması, hane gelir düzeyinin düşük olması gerek. Özellikle barınma alanı kötü olanlar için doğalgaz yada yakacak desteği, öğrenci olan evler için ise internet faturası desteği sağlanır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@