Şubat Ayı Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı! Son Dakika TCMB 2022 PPK Kararı Ne Oldu?

Son dakika duyurusu geldi, Merkez Bankası faiz kararı Şubat 2022 açıklandı. Merkez Bankası faiz kararı Şubat 2022 ne oldu, faizi düşürdü mü, pas geçerse ne olur, sabit tutmak ne demek, dolar ne olur?

Finans 17.02.2022 - 14:00 17.02.2022 - 14:07 Gülcan Özer

Dolar kuru ve altın fiyatlarında dün FED tarafından açıklanan toplantı tutanağı sonrasında başlayan yükselişin ardından gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından açıklanacak faiz kararına çevrilmişti. Merkez Bankası yılın ikinci toplantısı için bugün Şahap Kavcıoğlu başkanlığında bir kere daha bir araya gelirken Para Politikası Kurulu üyeleri ekonomiye yön verecek olan faiz kararının ilan ettiler. 

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından imzalanan TCMB Para Politikası Kurulu Kararı Şubat 2022 az önce duyuruldu. Piyasaların bu ay içinde enflasyon sonrasında beklemiş olduğu en önemli veri olan faiz kararı sonrası TL, dolar kuru, altın fiyatları ve borsadaki fiyatlamalar takip edilmeye devam edilecek. Peki, Merkez Bankası faiz kararı ne oldu, TCMB toplantısı Şubat 2022 pas geçmek ne demek, faizi sabit tutarsa ne olur, altın ve dolar nasıl etkilenir?

MERKEZ BANKASI BAŞKANI ŞAHAP KAVCIOĞLU'NUN KARNESİ! GÖREVE GELDİĞİNDE POLİTİKA FAİZİ KAÇTI, ŞİMDİ NE OLDU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son derece sert faiz artırma kararları alan ancak bu kararlar ile dolar kurunu düşürmeyi başaran Naci Ağbal'ı görevden almasından sonra yerine Şahap Kavcıoğlu Merkez Bankası Başkanı olarak atanmıştı. Göreve atanmadan önce bir gazetede ekonomi ile ilgili köşe yazıları kaleme alana Prof. Kavcıoğlu yüksek faize karşı çıkması ile tanınıyordu. 

şahap kavcıoğlu karnesi

Şahap Kavcıoğlu göreve geldiğinde politika faiz oranını yüzde 19 olarak teslim alırken ilk faiz indirimi haberini Eylül ayı toplantısında verdi. Eylül ayında başlayan faiz indirimi ile Aralık ayına kadar politika faiz oranını yüzde 14 seviyesine çeken Kavcıoğlu son Merkez Bankası toplantısı olan TCMB Ocak 2022 PPK toplantısı ile faizi sabit tutmuştu. 

mb politika faizi kaç

MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZ ORANI KAÇ?

Merkez Bankası'nın yapılan son toplantıda toplantıyı pas geçerek faizi serbest tutması ile politika faiz oranı yüzde 14 seviyesinde kalmıştı. Toplantının ardından gözler Şubat 2022 PPK toplantısı ve sonrasında açıklanacak faiz kararına çevrilmişti. 

merkez bankası faiz kararı şubat 2022

SON DAKİKA: MERKEZ BANKASI ŞUBAT 2022 PPK TOPLANTISI FAİZ KARARI AÇIKLANDI! MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRDİ Mİ, PAS MI GEÇTİ, FAİZİ SABİT TUTARSA NE OLUR?

Merkez Bankası tarafından yapılan PPK toplantısı sonrasında piyasaların beklentisi ile doğru yönlü olarak faizi sabit tuttu ve toplantıyı pas geçti. Merkez Bankası'nın faiz indirimi ya da artırımı yapmadan aynı faiz oranını bir kere daha teyit ederek tamamladığı toplantılara pas geçmek ya da faizin sabit tutulması deniliyor. Piyasaların beklentisi bu yönde olduğu için hem altın fiyatları hem de dolar kuru için sert bir fiyatlama, aşağı ya da yukarı yönlü bir hareketlilik beklenmiyor. 

AA Finans ve Bloomberg HT Merkez Bankası beklenti anketi başta olmak üzere tüm anketlerde ekonomistlerin faiz kararı tahmini Merkez Bankası tarafından politika faiz oranının sabit tutulması yönünde olmuştu. Açıklanan karar ile Merkez Bankası piyasanın beklentisini karşılamış oldu. TCMB politika faiz oranı yüzde 14 olarak bir kere daha teyit edildi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@