Süleyman Soylu'dan Kastamonu Bozkurt Sel Felaketi Açıklaması: Hayatımda Gördüğüm En Büyük Sel Felaketi

Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde büyük bir sel felaketi meydana geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum afet bölgesinde son gelişmeleri açıkladılar.

Süleyman Soylu'dan Kastamonu Bozkurt Sel Felaketi Açıklaması: Hayatımda Gördüğüm En Büyük Sel Felaketi

Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde çok büyük bir sel felaketi meydana geldi. Şu ana kadar 15 vatandaşın cansız bedenine ulaşılırken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile çevre ve ŞehirciliK Bakanı Murat Kurum bölgedeki çalışmaları yerinde yönettiler.

HAYATIMDA GÖRDÜĞÜM EN BÜYÜK SEL FELAKETİ!

Gün sonunda yaşanan felakete dair kapsamlı açıklamayı kameralar karşısına geçen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıkladılar. Meydana gelen afetin çok büyük olduğunu söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Benim hayatımda gördüğüm en ağır sel felaketi burasıdır. Giresun Dereli'de meydana gelen felaketin en az 5 misli diyebiliriz. Hem etki alanı çok daha büyük hem de şiddeti çok daha fazla oldu.” dedi.

Bölgeye geldikleri andan itibaren arama kurtarma çalışmalarına başladıklarını söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Buraya gelir gelmez felaketin büyüklüğü karşısında etkilendiğimiz söylemek zorundayım. Tahribatı görünce direkt olarak Dereli sel felaketi ile kıyas yapmak durumunda kaldık. Kendi zihnimde Dereli'den 5 kat daha büyük bir afetle karşı kaqrşıya kaldığımız yorumunda bulundum.” ifadelerini kullandı.

Arama kurtarma çalışmaları hakkında bilgi veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Sel nedeniyle zarar gören vatandaşlarımızın sayısı oldukça fazla. Bazı vatandaşlarımızı da bölgede kurtarmak için yoğun çaba gösteriyoruz. Burada çocuk, yaşlı, sedyeye bağlı hastalar var. Burada aileler ve bebekler var. Akşam 8'e kadar arama kurtarma çalışmalarını sürdürdük.

Bozkurt'ta arama kurtarma çalışmalarında sona geldik diyebilirim ama kurtarma ekiplerimiz gece boyu çalışmalarını sürdürecekler. Olur ki yardıma ihtiyacı olan vatandaşımız olur ve biz ulaşamamış oluruz. Onun için çalışmalarımız sürecek.” şeklinde konuştu.

HASAR ÇOK BÜYÜK!

Yaşanan felaketin büyüklüğü hakkında bilgi veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bozkurt ilçesindeki felaketi ilçe ikiye bölündü dersek anlatabiliriz. İlçenin iki tarafındaki ilişki sabah 5'e kadar yokmuş. İki ayrı alanda iki ayrı çalışma yapmak durumunda kaldık. Altyapı hasarları çok büyük, esnafımızın hasarları inanılmaz seviyede, vatandaşımızın uğradığı yıkım çok fazla.” dedi.

AYNİ VE NAKDİ YARDIMLAR YAPILACAK

Vatandaşların mağdur olmaması için görev yaptıklarını söyleyen Bakan Soylu, “Sayın Cumhurbaşkanımız bize çok açık bir talimat verdi. Vatandaşımızı mağdur etmeyin dedi. Kimse merak etmesin tüm vatandaşlarımızın mağduriyetleri giderilecek. Devlet buradadır ve vatandaşının yanındadır. Zarar gören ve kaybı olan vatandaşlarımıza ayni ve nakdi yardımlar AFAD üzerinden aktarılacak.” ifadelerini kullandı.