Suriye Dışişleri Bakanlığı 1 Milyon Suriyelinin Geri Gönderilmesini Kabul Etmeyeceklerini Açıkladı

Türkiye'nin 1 milyon Suriyeliyi güvenli bölgelere geri gönderme projesine Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada bu projeyi kabul etmeyecekleri bilgisi verildi.

Gündem 21.05.2022 - 14:46 21.05.2022 - 14:46 Gülşah Konuk Akın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mayıs ayının başlarında ülkemizde misafir olan 1 milyon Suriyelinin gönüllü geri dönüşleri için proje hazırlığı içerisinde olunduğunu, Suriye'de inşa edilecek güvenli bölgelere konut, okul, hastane ve ekonomik altyapı kurulacağını ve 1 milyon Suriyelinin bu bölgelere gönüllü dönüşünün sağlanacağını açıklamıştı. Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan Türkiye'nin bu projesine itiraz geldi.

1 MİLYON SURİYELİNİN GERİ DÖNÜŞ PROJESİNE SURİYE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN RED

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Suriye devlet haber ajansı olan SANA'ya cuma günü bir açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamada: "Suriye Arap Cumhuriyeti hükümeti, bu tür oyunları kesinlikle reddediyor." denildi. Türkiye'nin 1 milyon Suriyeli sığınmacıyı Suriye sınırında bulunan güvenli bölgelere geri gönderme projesinin Dışişleri Bakanlığı tarafından kabul edilmeyeceği belirtildi.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriyeli sığınmacıların geri gönderilmesine ilişkin yaptığı açıklamanın "Suriye'ye ve Suriye halkı ile topraklarının bütünlüğüne karşı saldırgan oyununu" ortaya çıkardığı iddia edilerek asıl amacın sömürgecilik olduğu ve güvenli bölge denilenin aslında etnik temizlik olduğu iddia edildi. 

500 BİN SURİYELİ SIĞINMACI DÖNÜŞ YAPTI

erdoğan-sığınmacıların-geri-gönderilmesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamalarına göre, 2016 yılından bu zamana kadar Türkiye'de bulunan 500 bin Suriyeli sığınmacı Suriye Türkiye sınırında bulunan güvenli bölgelere dönüş yaptı. 

Zaman zaman gerilime neden olan sığınmacı konusu, siyaset gündeminde de tansiyonun yükselmesine neden oluyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri durumunda iki yıl içerisinde sığınmacıları geri göndereceklerini açıklıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da son açıklamasında, Suriyeli sığınmacıların istemeleri durumunda vatanlarına geri dönebileceklerini söyleyerek onları zorla göndermeyeceklerini söylemişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@