Suriye'de Taşınmazı Kalan Türk Vatandaşları İçin Çözüm Umudu Doğdu!

1966 yılında devlet tarafından Suriye'de mülklerine el konulan Türk vatandaşları bu mülklere karşılık olarak Türkiye'de verilen taşınmazlara kavuşmak için hukuk mücadelesine devam ediyor.

EMLAK HABERLERİ 13.08.2019 - 17:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

1966 yılında devlet tarafından Suriye'de mülklerine el konulan Türk vatandaşları bu mülklere karşılık olarak Türkiye'de verilen taşınmazlara kavuşmak için hukuk mücadelesine devam ediyor.

53 yıl önce Suriye'de devlet tarafından Türk vatandaşlarının taşınmazlarına el konuldu. Buna karşılık olarak ise 1 yıl sonra Türkiye'de yaşayan Suriyelilerin gayrimenkulleri kamulaştırıldı ve bu taşınmazların Suriye'de ki mallarına el konulan Türk vatandaşlarına dağıtılacağı açıklandı. Ancak aradan geçen 53 seneye rağmen değeri 150 milyar doları aşan taşınmazın mağdur olan Türk vatandaşlarına dağıtımı gerçekleştirilmedi. Suriye'de Emlakı Kalanlar Derneği Kuruldu!Celal Erbayır sorunlarının çözümü için Lütfü Tuğlu ve Sertaç Menzilcioğlu ile birlikte Suriye'de Emlakı Kalanlar Derneği’ni kurarak çalışmalara başladı.Sorunun çözümü adına yürüttükleri çalışmalardan bahseten Erbayır, "1967 yılında çıkartılan genelgelerle sözü edilen varlıklar kısmen mağdurlara dağıtıldı. Ancak 1978 yılında çıkartılan 91 sayılı genelgeyle bunlar geri alındı.Bu tahsisler ağırlıklı Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis, Mardin gibi illerdeki tarım arazileri ve İstanbul gibi şehirlerdeki dükkanlar, daireler, iş hanları ve diğer tür emlağı kapsıyordu. O tarihten sonra yaklaşık 6 bin aileyi ilgilendiren bir hak mağduriyeti yaşandı" diyerek yaşadıkları mağduriyeti dile getirdi. Suriye'de Kalan Mallara Karşılık 10 Yıllığına Arazi Kiralanacak! Mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda çözüme çok yaklaştıklarını dile getiren Erbayır, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda toplanan bir komisyon ile ortak çalışmalar yürüttük.İlk aşamada 1200 aileye hazine arazilerinin 10 yıllığına kiralanması formülü üzerinde duruluyor. Bunca yıl bu araziler kimlerin eline geçti, nasıl kullanıldı bilmiyoruz. Ancak AK Parti hükümetleri döneminde ve Sayın Cumhurbaşkanı’nın desteğiyle çözüme çok yakın olduğumuzu sevinerek söylemeliyim" açıklamasında bulundu.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@