Suriyeliler Devletten Maaş Alıyor mu? İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı Açıkladı

Türkiye gündeminde yer edinen Suriyeliler konusunda gündemde olan bir diğer konu da devletten maaş aldıkları iddiası. İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı iddialara açıklık getirdi.

Suriyeliler Devletten Maaş Alıyor mu? İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı Açıkladı

Suriyeli sığınmacılar son zamanlarda Türkiye gündeminde geniş bir yere sahip. Vatandaşın tepkileri bir yana siyasiler arasında sık sık tartışmalara neden oluyor. Siyasi partiler iktidara geldikleri zaman Suriyeli sığınmacıları geri gönderme vaadi veriyor. Bir süredir de gündemde Suriyelilerin devletten maaş aldığı iddiaları yer alıyor. Maaşın yanı sıra sağlık hizmetlerinde de öncelikli oldukları iddia edilmişti. İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, iddialara açıklık getirdi.

Suriyeli sığınmacılara TOKİ'den ev verildiği, üniversite sınavlarında öncelik verildiği, sağlık hizmetlerinde ayrıcalıklı davranıldığı iddialarının gündeme gelmesinin ardından İçişleri Bakanlığı'ndan konuya ilişkin açıklama geldi. İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı Tvnet kanalında iddiaların tümünü yalanladı ve Avrupa Birliği tarafından Suriyelilere 155 TL verildiğini açıkladı.

suriyeliler-maaş-alıyormu-çataklı-açıkladı

SURİYELİLER DEVLETTEN 1.200 TL MAAŞ ALIYOR İDDİASI

Suriyelilerin devletten 1.200 TL maaş aldığı iddialarına ilişkin konuşan Çataklı: "Avrupa Birliği kişi başı 155 lira veriyor. Bin 200 lira verildiği iddiası yalan, yok öyle bir şey. 4 kişilik bir aileye verilen para 620 lira. Dolayısıyla Kızılay Kart üzerinden ihtiyaç sahibi Suriyelilere aktarılan bir kaynak var. Hiç kimseye maaş vermiyoruz. Kimseye TOKİ'den ev vermiyoruz. Kimse ayrıcalıklı olarak sağlık kuruluşlarından yararlanmıyor. Bakanlığın bir öncelik sırası var. Bunun dışında kimsenin hastanelerden öncelikli olarak faydalanması mümkün değil." açıklamasında bulundu.

TÜRKİYE'DE BULUNAN SURİYELİ SAYISI

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı Türkiye'de 3 milyon 700 bin Suriyeli olduğunu, Türkiye'nin yüklendiği bir yük olduğunu, buna çözüm üretmek için tartışmalar olmasının doğal olduğunu ve buna kimsenin itiraz edemeyeceğini söyledi.