Suriyelilere ülkenize döner misiniz? diye soruldu! Çıkan oran gitsin diye bekleyenleri üzecek

Türkiye'de yaşayan milyonlarca Suriyeliye yönelik bir araştırma yapıldı. Ülkenize döner misiniz? diye sorulan Suriyelilerin verdiği yanıtlar ise yıllar için çok değişti. İşte o oranlar

Gündem 27.04.2022 - 10:22 27.04.2022 - 10:23 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Türkiye'de Suriyelilerin geleceği merak konusu olurken siyasi kanattan bu alanda çok sayıda açıklama gelmeye devam ediyor. Vatandaşların da gündeminden düşmeyen ve yapılan araştırmalarda gönderilmeleri istenen Suriyeliler için farklı bir araştırma daha yapıldı. Türkiye'de yaşayan Suriyelilere ülkenize döner misiniz? diye soruldu verilen yanıt ise gitmelerini bekleyenler için çarpıcı oldu. 

YÜZDE 78'İ DÖNMEM DEDİ

Birleşmiş Milletler Göçmen Ofisi tarafından gerçekleştirilen araştırma kapsamında; Türkiye'de yaşayan Suriyelilere bir soru soruldu. "Ülkenize geri döner misiniz?" sorusuna yanıt veren Suriyelilerin 2017 ile 2020 yılları arasında fikirlerinin çok değiştiği gözlemlendi. 

2017'de araştırmaya katılan Suriyelilerin yüzde 73'lik bölümü ülkelerine geri dönerim derken yüzde 27'lik kesim geri dönmem demişti. 

2020 yılında gerçekleştirilen araştırmada ise Türkiye'de yaşayan Suriyelilerin fikirleri değişti. Ankete katılan Suriyelilerin sadece yüzde 22'lik kısmı geri dönerim dedi. Yüzde 78'lik kesim ise artık dönmem dedi. 

Gerçekleştirilen araştırma sonunda ise Türkiye'de yaşama süresi uzadıkça "Suriye'ye dönerim" diyenlerin sayısının ciddi oranda azaldığı görüldü 

Neden Suriye'ye Geri Dönmek İstemiyorlar?

Birleşmiş Milletler Göçmen Ofisi aynı araştırmasına ayrıca ülkeme dönmem diyenlerin neden geri dönmek istemedikleri soruldu. Ankete katılan Suriyeliler "Neden Suriye'ye dönmek istemiyorsunuz?"  sorusuna genellikle güvenlik meselesi ile yanıt verdi. Araştırmaya göre katılanların yüzde 70'i Suriye'nin güvenli olmadığını söyledi. Yüzde 30'luk kesim ise T.C. vatandaşlığı istediği için dönmek istemediğini ifade etti. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@